Не сме предполагали, че ще напишем такова нещо, но солените кисели туршии и киселото зеле всъщност са полезни.
Такова поне е мнението на една част от диетолозите.
Тъй като и ние сме обхванати от новата идея за рекламиране на местните здравословни храни, се заехме да разучим вярно ли е това за киселото зеле или не.
Процесът на ферментация на зеленчуците, точно както и ферментацията на млякото, обогатяват крайния продукт с полезни пробиотични бактерии.
Те правят фибрите и витамините В и С в зелето по-лесно усвоими.
Киселото зеле е доказан във времето и традициите начин да си доставите фибри, храносмилателни ензими, пробиотици и витамини във сезона, когато пресните зеленчуци са много оскъдни.
Положителният ефект на пробиотиците върху чревната лигавица и повишаването на имунитета е добре изследван.
Зелевият сок сам по себе си е определян като „еликсир“. Регулира храносмилателните процеси и снабдява организма с ценни вещества.
Разбира се, ще попитате за солта.
Голямото количество сол е единствения недостатък на туршиите и киселото зеле. В прекалено големи количества солта е вредна, но и липсата на сол може да доведе до сериозни заболявания.
Киселото зеле е препоръчително да се изкисва, а зелевата чорба да се разрежда с вода, ако зелето ви тази година се е получило прекалено солено.
Така че не се притеснявайте от традиционната зимна храна. Тя има своите сериозни предимства и място на нашата трапеза.
А и е за предпочитане пред всички вносни, широко рекламирани супер храни, които са в пъти по-скъпи и често не толкова полезни.
Любими рецепти с кисело зеле:
Варени свински крачета с кисело зеле