Ето че юни най-накрая дойде, но какво още идва с него? Освен изравнителната сметка за парно, за която всички се сещаме на първо място, идва времето на роклите, полите и онези секси тънки презрамки, за които живеем цяла година, докато пуловерите от овча вълна биват изпратени в заслужен отпуск и заспиват дълъг зимен сън под леглото.
По това време на годината всички сме готови да се хвърлим смело в обятията на лятото... но тази година една малка подробност ни спира. Всъщност, тя хич не е малка, защото кой нарича 6 излишни килограма МАЛКА подробност? Нека си признаем – разхождането по анцузи у дома в продължение на няколко месеца не ни направи добра услуга. И ето ни сега, застанали на прага на най-хубавия сезон, но вместо да хвърчим във въздуха от щастие и лекота, усещаме точно обратното – едно отчетливо нещастие всеки път, когато минем пред огледалото и видим в него нещо като възрастен делфин, който отчаяно иска да се вмъкне в любимата си лятна рокля!
Колкото и да сме отчаяни от тази мистериозна промяна, трябва да се вземем в ръце и да направим нещо по въпроса. И преди да сте си казали – КРАЙ, СПИРАМ ДА ЯМ! и да сте минали на три малки репички на ден, прочетете този текст. В него предлагаме стратегия за намаляване на килограмите, която дава дългосрочни резултати и най-важното – резултати, които няма да ви костват здравето в бъдеще.
Решението да се започне хранителен режим трябва да е обмислено, а самият режим трябва да е такъв, който можем да поддържаме без това да се отразява на целия ни живот и този на близките ни. Нито една диета не може да бъде наречена здравословна, ако заради нея нямаме никаква енергия или сме нервни постоянно.
Вместо това, можем да променим някои навици и да създадем още няколко нови, които ще ни позволят да се храним нормално, да поддържаме оптимално тегло и да си живеем живота щастливи, а не втренчени в огледалото и чинията, където, разбира се, има салата от маруля и едно яйце.
Спортът е първото нещо, към което трябва да се насочим, когато имаме няколко излишни килограма (ключовата дума е „няколко“, защото при хора с доказано затлъстяване или голямо наднормено тегло трябва първо да бъде направена оценка от ендокринолог, преди да се предприемат каквито и да е мерки).
За свалянето на няколко килограма обаче въвеждането на спорт в програмата помага много. Дали ще се престрашите най-накрая да тръгнете на фитнес, за да видите, че никой там няма да ви ухапе, или ще подновите плуването, танците или часовете по зумба – изборът си е ваш. Каквото и да решите, все ще е от полза. Старайте се да спортувате 2-3 пъти седмично и да правите по около 10 000 крачки на ден.
Сънят също е огромен фактор за поддържането на оптимално тегло. Ако попитате който и да е човек с наднормено тегло, почти сигурно е, че ще ви каже, че има проблем със съня. Безсънието и липсата на качествен сън се отразява моментално на теглото. Това повишава нивата на стресовите хормони. Човек започва да се храни по-калорично, за да компенсира за умората. И преди да се усети - вече е наддал стабилно. Така че, помислете си хубаво дали отново ще си легнете в 1 часа през нощта, защото сте си цъкали в телефона...
Водата, тази блага течност, която все още имаме в изобилие около нас, е също ключов фактор за контрол на теглото. Правилото за 8-те чаши на ден е измислено именно за тези от вас, които в края на деня си казват – ейй, аз днес пих ли вода или не? Май не, айде утре ще наваксам. Знаете ли, че често гладът, който усещаме, всъщност е жажда? Ако скоро сте яли, но пак усещате глад, пробвайте вместо това да изпиете една чаша вода. Току-виж се оказало, че всъщност сте жадни!
Когато пък все пак дойде време за ядене (защото понякога сигналите на тялото за глад са си съвсем точни и ако щé един бидон с вода да изпием, пак ще сме гладни), опитайте да напълните чинията си по следния начин: половината чиния със зеленчуци, една четвърт с протеини и малко мазнини, една четвърт с въглехидрати (пълнозърнести са за предпочитане). Протеините са от изключително значение за поддържането на добър метаболизъм и без тях няма как дългосрочно да се чувствате добре и да сте във форма. Зеленчуците пък ще ви помогнат да сте сити по-дълго време (заедно с въглехидратите), така че да не започнете да мислите за храна 40 минути след обяда си. Тайната на добрия хранителен режим е в това да сте се нахранили, а не да сте гладни. За да се случи това, трябва да си набавяте всички хранителни вещества и достатъчно калории (с лек дефицит), така че да не ви става лошо или да ви пада кръвното.
Цялата тази програма от адекватен хранителен режим и грижа за себе си обаче може да бъде допълнително стимулирана с прием на подходящите минерали и витамини – ключови за добрия метаболизъм. Опитайте с утвърдената комбинация от Шуслерови соли*, които подобряват метаболизма, намаляват позивите за „емоционално“ хранене и подкрепят правилното усвояване и преработване на мазнините.
Приемът им е лесен и веднъж щом свикнете, няма и да усещате кога приемате минералните соли. Започвайте деня с Шуслерова сол №10 натриев сулфат – тя има меко диуретично действие и извлича излишните течности. За по-добър ефект може да добавите същата сол и под формата на мехлем №10, който да мажете сутрин и вечер областта на корема и талията.
На обед приемайте Шуслерова сол №5 калиев фосфат, която подкрепя нервната система. Така ще добиете онзи контрол, от който имате нужда, за да не мислите за шоколади и кексчета по цял ден и накрая да им се нахвърлите като обезумели. Шуслерова сол №5 ще ви зареди с енергия и ще ви поддържа бодри и с настроение (нещо нечувано, когато сме на диета!)
Вечерта е ред на Шуслерова сол №9 натриев фосфат – тази сол подобрява обмяната на веществата, стимулира метаболизма и помага за преработването на по-мазните храни.
Приемайте по 5 таблетки от всяка сол дневно, за период от 2 месеца, за постигане на оптимален ефект. Програмата може да се повтаря след кратка почивка.
Да не пропускаме и ключовите за добрия метаболизъм витамини. На първо място витамин D, от който всички имаме нужда в добавка. Вече има изследвания, че хората, живеещи в големи градове и работещи на закрито страдат от почти постоянен дефицит на витамин D, а липсата му се отразява както на имунната ни система, така и на метаболизма.
Друга важна група е тази на В витамините. Те участват в стотици процеси в тялото, много от тях отговарят за синтеза на хранителните вещества и метаболизма, затова най-доброто решение е да намерите формула В-комплекс, от която да си набавяте всички. Магнезият е също задължителен – той участва в над 300 ензимни процеса в тялото и липсата му води до много усложнения и оплаквания.
И не забравяйте: да си доставяте удоволствие, да се радвате на живота, да се виждате с приятели и да се смеете! Защото и най-добрата форма, и най-красивата лятна рокля не струват нищо, ако в живота ни липсват тези моменти.
* Хомеопатични лекарствени продукти без специфични показания за възрастни и деца над 1 година. При употреба под 1 година потърсете съвет от лекар. Преди употреба прочетете листовката.