Знаете ли какво е крил? Това е норвежка дума и в по-широк смисъл означава „храна за китове“. Крил е скаридоподобен, ракообразен зоопланктон от разреда Euphausiacea.
Най-добре познатият вид е антарктическият крил (Euphausia superba). Крилът образува големи ята. Неговата биомаса се определя на 100-800 млн. тона.
Маслото от крил редуцира съдържанието на мазнини в сърцето с 42% и спомага предотвратяването на сърдечно-съдови заболявания - показват данни, събрани и обобщени от китайската компания Tiens.
Маслото от крил е 48 пъти по-мощен антиоксидант от рибеното масло, 34 пъти по-мощен от Q10 и с 300 пъти по-мощен от витамини А и Е. Крилът е най-чистият източник в света на Омега-3 мастни киселини, екологично добиван и съхраняван.
Според Световната кардиологична асоциация над 80% от преждевременните смъртни случаи от сърдечно-съдови заболявания биха могли да се предотвратят чрез промени в хранителния режим, редовни физически упражнения и въздържане от тютюнопушене.
Редовният прием на Омега-3 мастни киселини чувствително повишава общото физическо състояние на организма. Изследванията показват, че прием на риба два пъти седмично намалява смъртността от сърдечно-съдови заболявания с 36%.
В един перфектен свят би било възможно да си набавим всички необходими омега-3 масла, като ядем риба. Проучванията сочат обаче, че консумирането на риба е свързано с повишен риск от токсичност поради замърсяването на океаните и моретата с идустриални отрови и токсини, тежки метали и радиокативни вещества. Ето защо лекарите препоръчват приема на хранителни добавки.
Според статистика на Световната Здравна Организация сърдечно-съдовите заболявания са сериозен здравен проблем и са водеща причина за смъртността в целия свят. Над 17.6 милиона души в света умират всяка година в резултат на сърдечно-съдови заболявания. През следващите 15 години миокардния инфаркт ще запази водещо място сред първите 20 причини за смърт.
Ситуацията в България далеч не е по-различна. По данни на Националния Статистически Институт един от всеки трима българи умира от сърдечно-съдово заболяване, като най-засегнатата възрастова група са хората над 55 годишна възраст, представляващи 90% от случаите, като от тях 52% са жени, а 48% мъже.
Статистиката също показва, че се наблюдава притеснителна тенденция на намаляване годините и че все по-млади хора са застрашени.
Нищо не е фатално, ако се вземат мерки навреме. Затова помислете върху хранителния си режим – дали консумирате достатъчно витамини, минерали и правилни мазнини или сте се съсредоточили върху празните калории, захарта и канцерогенните мазнини. Цигарите са враг номер едно на красотата и здравето, честата злоупотребата с алкохол също.
Обездвижването пък води до фатални последици за целия организъм, дори и да не страдате от наднормено тегло.
Променете към по-добро всекидневните си навици, за да се радвате на здрав и пълноценен живот за по-дълго
Прочетете още:
Как да си върнем плоското коремче?
Как да не се отказваме от тренировките
Жените трябва да тренират след хранене, а мъжете преди това
8 реалистични съвета за отслабване