Българските пациенти имат твърде високо ниво на калций в артериите и това води до редица неприятни изменения.
Освен това те много късно търсят лекарска помощ, което усложнява тяхното лечение.
Това заявява на пресконференция със здравни журналисти световният авторитет в лечението на периферни съдови заболявания проф.д-р Ралф Лангхоф от Германия, който бе на двудневно посещение в старозагорската болница „Тракия“ по покана на отделенията по „Съдова хирургия“ и „Инвазивна кардиология“.
На 7 и 8 април професор Лангхоф е провел ендоваскуларно лечение на шестима пациенти със сложни тромбози и стенози на артериалните съдове в екип с инвазивните кардиолози д-р Борислав Борисов, д-р Михаил Михалев и съдовия хирург доц. д-р Димитър Петков.
Една от основните причини за честата съдова заболеваемост сред българите са лоши навици като тютюнопушенето и други, посочи проф. Лангхоф.
Първите признаци, за появата на периферен съдов проблем може да бъде болка в подбедрицата при ходене, която кара човек да спре и да си почине, допълни доц. Петков.
Твърде късен симптом е опадване на космите и поява на ранички по краката, враснали нокти, които може да се дължат на започваща есхемия на крайника. В резултат може да се развие гангрена и болният да загуби крайника си.
За щастие в 21-ви век медицината разполага с ендоваскуларни („безкръвни“) или хибридниметоди на лечение, които съчетават отворена с „безкръвна“ хирургия.
Д-р Ралф Лангхоф е изключително известен със своите постижения в областта на ендоваскуларната медицина или отпушване и разширяване на променените от атеросклероза съдове. В практиката си той е извършил над 15 хиляди различни високоспециализирани интервенции – вътречерепни, бедрени, бъбречни, венозно-лазерни и други.
Припомнете си още:
Как да си осигурим калций чрез храната? Част 1
Как да си осигурим калций чрез храната? Част 2
Защо калцият е важен елемент за децата?
За да не чуваме скърцане на кости
Неправилните диети вредят на костите