Първо трябва да започнем с това, че дегустацията на вино протича на четири етапа:
Наблюдение:
Използвайки сетивата си, ние помирисваме, вкусваме и чувстваме виното; идентифицираме неговите външни белези, вкусови и ароматни характеристики.
Описание:
Използвайки речника си, обличаме в думи всичко, което сме почувствали по време на наблюдението.
Сравняване:
Извиквайки от нашата мисловна "база данни" същите типове вино, се опитваме да го сравним с подобните нему.
Заключение:
Синтезирайки цялата информация, даваме заключителна оценка на качествата му.
Практическата страна на въпроса:
Да наблюдавате дегустация е също толкова впечатляващо, като да станете свидетел на рисунъка на майстор на четката. Дегустаторът повдига чашата, накланя я и се взира в нея. Завърта я и я помирисва. Отпива глътка и започва да издава странен свистящ звук с уста (нарича се аериране). Пауза. Изплюва.
Отново вдъхва аромата на виното, отпива и го изплюва. Записва впечатленията си в дегустационния лист и повтаря същата операция със следващото вино.
Действията са толкова отработени и методични, че напомнят на поточна линия. Защо е така? Защо са нужни тези ритуално повтарящи се действия? Ако трябва да избирате между два компютъра, следва да сравните техните показатели: гигабайти с гигабайти, например. Когато оценяваме вино е същото, сравняваме характеристики: ароматът се сравнява с аромат, тялото - с тяло, завършекът - със завършек и т.н.
Повтарящите се стъпки в дегустацията се налагат именно за да съберете еднотипна информация за всяко вино.
Ако се вгледате малко по-задълбочено, ще установите, че това, което казахме за четирите етапа на дегустацията, засяга всъщност четирите основни сетива: зрение, обоняние, вкус и допир (без да изключваме и мозъка ни, който в края на краищата обработва цялата информация и ни помага да я запишем на листа).
Това, което можем да обобщим дотук е, че винената дегустация се осъществява чрез:
- Визуална оценка
- Обонятелен анализ
- Вкусов анализ
- Заключение
От Юлия Костадинова, DiVino.bg