Какаовото масло (Oleum theobromatis) представлява съществен процент от състава на какаовите зърна. То се добива след пресоването на семената какао и от хилядолетия се счита за естествена чиста мазнина, която носи само ползи за здравето и красотата. Днес какаовото масло намира широко приложение в козметичната индустрия, в сладкарството, фармацията и др.
Това естествено втвърдено растително масло изобилства от антиоксиданти, които не позволяват гранясването му дълго време. При правилно съхранение какаовото масло може да издържи между 2 и 5 години. То e идеално чист продукт без каквито и да било химически примеси. Затова и не е необходимо да се пречиства допълнително.
Какаовото масло се счита за една от най-стабилните и твърди познати на хората мазнини. Има приятна и гладка консистенция с още по-приятен и любим на мнозина аромат на какао. На цвят е светло кафяво и лесно може да се троши на едри парчета.
Макар и какаовото масло да остава леко в сянката на какаото на прах, то е не по-малко полезен и ефикасен продукт, намиращ широко приложение. .
В сърцевината на всеки плод на какаовото дърво (Theobroma cacao) се съдържат между 16 и 60 какаови семена. Какаото е вечнозелено дърво от семейство Слезови (Malvaceae). Произхожда от субекваториалните гори на Централна и Южна Америка, но в последствие се разпространява в Африка и Азия. Самото какаово дърво достига височина 8 – 10 м височина, и когато цъфти, се обсипва с красиви – бледо розови цветове.
Какаовото дръвче започва да дава плод след четвъртата си година и това продължава до неговата 80-годишна възраст.
Употребата на какаово масло се употребява от човека повече от 3000 години. Какаото било отглеждано от първата цивилизация на Южна Америка – олмеките, които били наследени по-късно от маите и ацтеките. Те съхранявали вековните традиции в отглеждането на какаови плантации и приготвянето на шоколад. Индианските племена обожавали да пият гореща какаова напитка с чили.
Често добавяли царевица, сол и стрити плодове от анато (Bixa Orellana). Какаовите семена били енергично разбивани с различните примеси, за да се получи гъста пяна на повърхността. За тях какаовото дръвче било свещено растение, дълбоко свързано с религиозни церемонии и обреди, при семейни и сватбени тържества. Използвали ги дори като валута.
За най-скъпия и ценен сорт какао се счита Criollo, виреещ изначално в Южна Америка. От него обаче се прави едва 10% от шоколада в света. След пресоването на какаовите семена се получава какаовото масло, което е главна съставка за направата на шоколадови изделия и най-вече бял шоколад.
Какао и какаовото масло изобилстват от флавоноиди (мощни антиоксиданти), а също така имат високо съдържание на витамин Е и полифеноли (също антиоксиданти в какаовото масло). Счита се, че какаото съдържа много по-голямо количество антиоксиданти в сравнение черния чай, зеления чай и дори виното.
Кулинарно приложение
Освен, че намира различно приложение за направата на шоколадови изделия в сладкарската промишленост, какаовото масло често се добавя към различни домашно приготвени напитки и десерти, при което може да сте сигурни, че тази мазнина няма да окаже негативно влияние върху здравословната ви форма.
Какаово масло се използва в приготвянето на напитки с мляко, добавя се в сладоледа, към кафе, мед, ядки и сушени плодове. Важно условия при кулинарната обработка на какаовото масло е, да не се загрява повече от 35-40 градуса, което позволява запазването на полезните му вещества.
Ползи от какаовото масло
Макар, че допреди няколко години шоколадът беше спряга за един от най-големите врагове на тънката талия, тези твърдения отдавна са разколебани. Дори обратното – твърди се, че какаовият продукт помага да регулираме телесното тегло. Разбира се, това е възможно само с контролирана консумация на натурален шоколад до 40 г на ден.
Важно е да се отбележи, че какаовите продукти предпазват зъбите от вредното въздействие на захарта, което автоматично снема обвинението от какаото, че разваля зъбите. По правило най-много какаово масло има в натуралните, по-тъмни, черни шоколади, които са за предпочитане.
Освен това чистото какао и какаово масло са полезни за работата на сърцето. Това се дължи на антиоксидантите флавоноиди, заради които консумацията на какаови продукти намалява риска от инсулт и инфаркт с цели 39% дори при минимална дневна консумация. Шоколадът с поне 75% съдържание на какао е много полезен за запазване на еластични и здрави артерии и добра работа на сърдечно-съдовата система.
Още ацтеките са считали какаото и шоколада за силен афродизиак, което и до днес до голяма степен остава така. С тази разлика, че в наши дни има научна обосновка на това. Възбуждащото действие на какаото и какаовото масло се държи на съдържанието на теобромин и кофеин. На всичкото отгоре какаовите продукти стимулират работата на мозъка, стимулирайки производството на ендорфини – хормоните на щастието. Това става благодарение на фенитиламините, които стимулират активността на нервните клетки и активизират мозъчната дейност.
Най-голямото преимущество на какаовото масло е, че е изключително полезно за кожата и нейната здравина и защита. Ако мажете кожата си с какаово масло преди излагане на слънце, вие ще се сдобиете с плътен и здравословен тен. Неслучайно и маслото от какаови зърна е толкова използвано в козметиката. То доказано хидратира и регенерира кожата, като я прави я гладка и мека. Има здравословен и регениращ ефект, защото запълва недостига на витамини и минерали в кожата, придавайки ѝ еластичност.
Още по темата:
Как да си направим натурални кремове за лице
Крем за лице с какао
Неверни твърдения за шоколада
Околосветски тайни за красота
Домашен ароматен крем против стрии