Правилното хранене е въпрос на навик и на спазване на няколко основни принципа като избор на качествени натурални продукти според сезона, правилна комбинация на храните според възрастта и здравословното състояние на човек. Най-важното е при никакви обстоятелства да не се преяжда. Всичко останало води до непосредствен риск от здравословни проблеми или в най-добрия случай – до качване на нежелани килограми.
За пример като правилен и здравословен начин на хранене и на живот може да се посочат българите, живели преди 1920 година. Те са се хранили най-често с плодове, зеленчуци, зърнени храни, просо, царевица, булгур, жито, ечемик, овес, ръж, леща, боб, краве масло и мляко.
Не се е прекалявало с консумацията на месо - случвало се само няколко пъти в годината, когато се заколи животно. Българите от едно време са работили много на нивата и затова се славили като много здрав народ. Явлението затлъстяване е липсвало по това време, заради тежкия физически труд и хапването само на толкова, от колкото имало нужда.
Основният проблем при много български семейства днес е, че не могат да си позволят разнообразие и висококачествени продукти от чист произход при всяко хранене. Все пак винаги има вариант да се приготвят по-здравословни и вкусни ястия, макар че това обикновено е свързано с повече ресурси и труд. Нека вземем пример от сънародниците ни от миналия век, за да продължим традицията на правилното хранене и начин на живот.
Прекалената консумация на животински и рафинирани храни, лишени от хранителна стойност, стои в основата на много заболявания като наднорменото тегло и затлъстяване. Като правило е добре да се избягват мазните и запържени храни, защото те са и предпоставка за сърдечносъдови заболявания. Добре е всяко основно хранене да започва с прясна сезонна салата - това ще ни гарантира достатъчно количество витамини и микроелементи, ензими и полезни мастни киселини.
Закуската е много важна. Добре е да се хапват пресни или сушени плодове. Към обяда е правилно да присъства салата, в която да преобладават зеленчуците. Същото се отнася и за вечерята.
Най-добре е да се консумират сезонни зеленчуци, но присъствието на зеленолистни е най-здравословният избор на салата. Те притежават разнообразие от витамини, микроелементи и мазнини като омега-3 и омега-6, които са в идеално съотношение.
Разбира се, ден или два хранене с вредни храни няма да окаже кой знае какво влияние върху здравето ви, но системното претоварване на организма чрез преяждане и консумация на вредни съставки води до наднормено тегло и редица проблеми.
Вижте още:
- С вкус на детство: любимите ни български десерти от соца
- Като в детството: 5 рецепти за любими български закуски
- Как мекиците да не станат мазни? 6 хитри кулинарни трика
- 20-те най-полезни храни в света (трябва да се гордеем с първата!)