Нека сега да изясним произхода и ползите, които артишокът предлага.
Съществуват над 10 вида артишок, но най-популярни са йерусалимският, китайският и френският артишок, които са различни растения. Артишокът е член на семейството на бодливите растения, докато йерусалимският артишок е от семейството на слънчогледите.
Днес ние знаем, че артишокът съдържа фибри, калий, калций, желязо, фосфор и други елементи, които са важни за човешкото здраве. Но знаете ли всъщност колко е голям неговият принос към доброто здравословно състояние на човек?
Твърди се, че артишокът помага за по–добрата функция на черния дроб, също така е полезен при страдащи от атеросклероза, подагра, съдейства за лечение на хепатит и подобрява отделянето на секреция при жлъчката.
Артишокът би могъл да понижи кръвната захар, подобрява апетита, храносмилането и е диуретично средство, което може да помогне при оплаквания от мигрена.
При лошите начини на хранене като консумацията на много газирани и алкохолни напитки, прекомерното хапване на червено месо и поглъщането на много мазнини, артишокът повишава способността на черния дроб да регенерира своите клетки.
Най–важната функция на черния дроб е да преработва хранителните вещества, които ние поглъщаме, пише.
Прекалено много хора по света злоупотребяват с възможностите на стомаха си и вредят на черния си дроб, както и на цялото тяло, докато си мислят, че се хранят добре, а всъщност страдат от недохранване.
Дайте си сами оценка за това с какво се храните и дали това е полезно за организма ви. След обилно приемане на алкохолни напитки или храни, богати на мазнини, дайте почивка на черния си дроб и му помогнете да се възстанови.
При избора на артишок трябва да се следи главите на зеленчука да са тъмнозелени, тежки, а листата да са плътно едно до друго.
Свежият артишок е много нетраен продукт, затова трябва да се съхранява в хладилник, като се постави немит в найлонова торбичка. Най-добре е да се използва в рамките на 4 дни от покупката.
Много често артишокът потъмнява, затова опитните кулинари съветват да се постави много добре почистен във вода с оцет или лимонов сок.
Важно е да знаете, че размерът на артишока не влияе върху неговите вкусови качества.
Когато артишокът е в сезона си (от март до май), започнете кратък курс на диета с него. Консумирайте го няколко дни. Комбинирайте зеленчука с малки количества месо или други зеленчуци.
Артишокът има само около 25 калории на 100 г продукт. Яжте повече риба и месо от птици, ограничете като цяло червеното месо за известно време.
Препоръчваме ви да консумирате артишока сварен на пара, защото така се запазват всички негови полезни вещества. Вкусен е още и печен или задушен. Неголемите артишоци са много подходящи за закуска, а средните - за задушаване и печене. Прясната сърцевина на артишока може да бъде добавена в салати.
Избягвайте животинските мазнини и използвайте растителни , ограничете алкохола. Една от най–важните ползи на артишока е, че той помага за отслабване, тъй като стимулира по–доброто функциониране на черния дроб, а с това и повишава метаболизма на организма.
Артишокът не е препоръчителна храна за хора, при които се наблюдава наличие на гастрит с понижена киселинност и ниско кръвно налягане.