Като по-млади сякаш сме принудени да избираме две от следните неща за сметка на третото: добри оценки, социални контакти и сън. Колкото и да сме се опитвали, все едното е пренебрегнато и това често пъти се оказват часовете, които си оставяме за почивка.
Противно на очакванията ни, че ако се лишим от 1-2 часа в леглото заради купон, ще поддържаме приятелствата си в добро състояние, ново изследване показва как достатъчното количество сън е от основно значение за качествения социален живот.
Изследователи от Университета в Калифорния твърдят, че недоспалите сред нас изглеждат по-малко привлекателни в очите на околните, и увеличават своята социална изолация. Учените провели няколко експеримента. В един от тях са изследвани 18 участници при различни условия – след две последователни нощи на безсъние и след достатъчна почивка.
Доброволците трябвало да гледат видео записи на непознати хора, които се опитват да влязат в контакт с тях, а когато участниците сметнат, че някой се приближава твърде близо, имат възможността да натиснат бутон за спиране на видеото. При този експеримент става ясно, че лишените от сън показват по-голяма степен на неприязън към общуване, смятайки, че личното им пространство е нарушено.
В последвали експерименти става ясно, че недоспалите участници изглеждат по-самотни в сравнение с онези, които се радват на достатъчно количество сън. Освен това, изследователите откриват, че частта от мозъка, която насърчава социалното общуване, е значително потисната при хората, които спят по-малко.
Матю Уокър, един от авторите на изследването, казва: „Колкото по-малко време спим, толкова по-малко ни се общува с други хора. Така околните ни възприемат като недружелюбни, а това допринася към отрицателния ефект на недоспиването.“ Той допълва, че редовният недостиг на сън може не само за задълбочи, но и създаде усещане за самота, което нараства в САЩ и Великобритания. Освен злоупотреба с алкохол и наркотици, самотата е свързвана и с хранителни разстройства, депресия и преждевременна смърт.
Уокър и екипът му откриват, че отрицателните ефекти от недоспиване са налице дори след една нощ на некачествен сън, както и обратното – едно добро наспиване ни кара да се чувстваме по-общителни и уверени. Затова специалистите продължават да препоръчват между 7 и 9 часа сън всяка вечер.
Прочети още:
- Как да маскираме следите от недоспиване
- Как да накарате по-големите деца да си лягат в прилично време
- 7 основателни причини, за да си лягат децата навреме