За 11-та поредна година „Американският колеж за спортна медицина“ (ACSM) публикува годишен доклад с фитнес тенденциите за новата година.
В доклада участват 1801 фитнес професионалисти, сред които персонални треньори, физиотерапевти и университетски преподаватели.
Едно от най-важните уточнения за доклада е, че определен вид тренировка не може да бъде включена в списъка, без да е проверена във времето като ефективна и здравословна.
Така за 2017 година като водещи фитнес трендове се открояват HIIT (високо интензивни интервални тренировки), тренировки със собствено тегло, йога и преносими технологии за изчисляване на постигнатите резултати.
Още фитнес тенденции и повече информация за тях ще намерите в нашата галерия:
Снимка:
Преносими технологии
Фитнес тракери и смарт часовници са сред най-предпочитаните подаръци през последните години. Според ACSM трендът ще продължи да се развива и през 2017-а.
С времето тези устройства стават все по-точни и хората им се доверяват все по-често. Освен да отчитат изминатите километри и изгорените калории, фитнес тракерите следят сърдечния пулс, снабдени са с GPS тракинг и други полезни екстри.
Тренировки само със собствено тегло
Тренировките без допълнителни уреди и тежести стават все по-популярни. Лесни за практикуване от хора на всякаква възраст, с различно ниво на физическа активност. Навсякъде и по всяко време. Напади, коремни преси, лицеви опори, планкове, има толкова много ефективни упражнения за влизане във форма без разходи за уреди, тежести и зали.
HIIT – високо интензивни интервални тренировки
Този тип тренировки ускоряват изгарянето на калории с високо интензивни упражнения и кратки почивки. Такива упражнения се използват в повечето фитнес програми – от пилатес до кросфит. За начало опитайте 15 до 20-минутна HIIT тренировка с редуване на 45 секунди клек тяга, 15 секунди почивка, 45 секунди напади и 15 секунди почивка.
Силови тренировки
Отминаха времената, в които кардиото беше ключът към перфектната фигура. Днес всички са наясно, че предимствата на силовите тренировки като изграждане на мускулна маса, удължаване на живота и защита срещу редица болести (диабет, болки в гърба) няма как да бъдат пренебрегнати. Жените вече не се притесняват, че силовите тренировки водят до загуба на женственост, а ги използват за изгаряне на повече калории и ускоряване на метаболизма.
Упражнението е лекарство
Редовните упражнения намаляват риска от сърдечно-съдови, ракови, костно-мускулни, неврологични и други заболявания. Затова ACSM и Американската медицинска асоциация лансират глобалното движение „Упражнението е лекарство“, което окуражава лекарите да препоръчват физически активности на пациентите си и обратното, фитнес специалистите да работят с лекари при създаване на диетични и фитнес режими.
Йога е повече от мода
Тази древна духовно-физическа практика, освен физическата форма, подобрява настроението и сексуалния живот. Йога се практикува от хиляди години и е част от модерния фитнес живот от десетилетия, как продължава да е толкова популярна? ACSM отбелязва, че освен традиционните ащанга, хата и виняса йога, се развиват и нови видове йога – въздушна, гореща и айенгар (с въжета и други помощни средства).
Функционален фитнес
Функционалните тренировки дават сила, която влиза в употреба – с нея може да пренасяте мебели, да премествате куфарите си и да носите малкото си дете. С други думи, подобрява координацията, баланса, силата, мощта и издръжливостта, и помага да извършвате нормални ежедневни дейности с намален риск от травми. Функционалният фитнес се използва също в клинични програми за рехабилитация и независим живот на възрастни хора.
Тренировки на открито
Дори персоналните фитнес инструктори вече препоръчват тренировки извън фитнес залата. От джогинг и баскетбол до екстремни занимания като скално катерене и каякинг, фитнес специалистите окуражават клиентите си да превърнат тренировките във вълнуващи преживявания. Тренировките на открито имат и ментални предимства – зеленината навън подобрява настроението за секунди. Освен това спиращите дъха планиниски гледки са много по-мотивиращи от телевизионните екрани във фитнес залите.
Групови персонални тренировки
Този тренд комбинира ефективността на индивидуаните фитнес тренировки с икономичността на груповите занимания. Малка група от 2 до 4 човека наема персонален треньор и си поделя разходите му. Това носи предимства и на фитнес инструкторите, които стават по-креативни в създаването на пакети от персонални сесии, с които по-лесно се популяризират и привличат повече клиенти.