Активността на органите е различна и в отделните сезони.
Преходът към студеното време през есенно-зимния период е много важен за укрепването на организма.
В традиционната китайска медицина годишният кръговрат се състои от пет годишни времена.
От тях есента се дели на два периода: късно лято и ранна есен (с максимална активност на органите стомах, далак и панкреас), и есен (активни са белият дроб и дебелото черво).
Как да подпомогнем функционирането на тези органи?
Време е да забравим салатите и храните от хладилника и да хапваме предимно топли ястия, които зареждат тялото с енергия.
Който има проблеми със стомаха, трябва да се храни по-често с жълти и жълто-оранжеви храни: моркови, тиква, картофи, джанки, ябълки, круши и др.
Вътрешното спокойствие и хармония засилват функционирането му, ето защо никога не трябва да бързаме, да сме гневни, стресирани или под напрежение, когато се храним.
Негативните емоции изтощават стомашната енергия. Недоволство, тревоги и неизказани емоции, егоизъм и липса на вяра в любовта, а също и консумация на сладкиши и изобщо изделия от бяло брашно парализират дейността на далака и панкреаса.
Жълтият цвят и храните, съдържащи горчиви вещества ги укрепват.
Затова яжте по-често ендивия, тилчец (гръцки сминдух), цикория и къдрава салата, брюкселско зеле, карфиол. Можете да приемате също така фитопродукта Гастритол, който съдържа билки, укрепващи функцията на храносмилателния тракт.
Зад много хронични заболявания може да се крие един и същи проблем: повишената киселинност на организма, която води до увреждане на клетките и органите. В съвремието ни е прието ежедневно да консумираме месо, колбаси, риба, сирена.
Така внасяме в организма много киселинни съставки.
Не пием достатъчно вода и злоупотребяваме с кафе, цигари или алкохол. Липсата на движение и стресът също допринасят за проблема.
Храната трябва да се състои от 75% алкални и 25% киселинни хранителни продукти.
Ограничете силно киселинните храни като: месо и колбаси, бял ориз, булгур, бяло брашно, но също и черен или пълнозърнест хляб (преди всичко прясно изпечения хляб!), твърди и меки сирена, извара, рафинирана захар и всички съдържащи захар продукти, фъстъци, корнфлейкс, алкохол, кафе и др.
Хранителните продукти ни даряват с вещества, които можем да приемем, само ако клетката е в състояние за това. Минералните соли на д-р Шуслер са нужните елементи, които активират функцията на клетката.
Ето кои соли се препоръчват за регулиране на алкално-киселинния баланс:
Шуслерова сол №9 натриев фосфат - сутрин, 3-6 таблетки се разтварят в топла вода и течността се изпива на глътки, като се „дъвче”;
Сол №10 натриев сулфат - на обед, 3-6 таблетки (пият се отново разтворени);
Сол №11 силицея – вечер, 5-10 таблетки.
С тази комбинация стимулираме всички процеси за изхвърляне на киселини, а сол №9 е основният регулатор на алкално-киселинния баланс и подпомага преработването на мазнините.
Продължителност на лечебния курс: шест седмици; може да се повтори след известна почивка.
Aко пък искаме да детоксикираме организма си с Шуслерови соли, ето какъв е начинът:
ШС №6 калиев сулфат
ШС №10 натриев сулфат
ШС №12 калциев сулфат
Солите могат да се редуват в отделните дни, като се смучат 3 x 2 таблетки от съответната сол за деня.
На следващ етап ежедневно се вземат: сутрин 2 табл. сол №6, на обед 2 табл. сол №10, вечер 2 табл. сол №12.
Есента е периодът на най-висока активност на белия дроб и дебелото черво.
При всички заболявания, които се появяват през есента, трябва задължително да се укрепва тяхната функция. Белият цвят и лютивият вкус, който загрява, укрепват енергията на белия дроб. При всички признаци за настинка избягвайте да ядете храни, които образуват слуз като тестени, зърнени, млечни продукти, картофи и ориз, поне докато оздравеете.
Слузестата секреция ще се отделя по-лесно и скоро ще отшуми. Пийте много течности и яжте храни, които се свързват с токсините, например моркови, супа от моркови или сурова, настъргана ябълка, която преди консумацията трябва първо да се окисли. Оставете я да престои на въздуха, докато покафенее.
Дебелото черво приема крайните продукти на храносмилането. Не е за учудване, че в края на беритбата на плодовете, през есента, то развива максималната си активност. Цялото черво (тънко и дебело) изпълнява не само жизнено важната функция „смилане и изхвърляне”, а преди всичко поема защитата срещу чужди, неприсъщи на организма елементи.
От около 460 лимфни възли в тялото на човека, около 200 се намират на територията на червата. На различни нива чревната лигавица функционира отлично като имунен орган.
Във връзка с усвояването на храната тя е в най-тесен контакт с различни микроорганизми и чужди за организма вещества. Ако искаме да сме здрави, трябва да имаме здрави стомах и черва, защото в храносмилателната система се намира около 70% от нашата имунната система.
Шуслерова терапия за лечение на червата:
ШС №2 калциев фосфат - стабилизира клетъчната мембрана
ШС №4 – регенерира чревната лигавица
ШС №9 – подкрепя обмяната на веществата
ШС №10 – стимулира отделителните процеси
ШС №5 калиев фосфат – добавя се при газове поради процесите на ферментация и гниене на несмляна храна в червата
Веднъж дневно по 5 таблетки от всяка сол се разтварят в топла вода и се пият на малки глътки.