Светът е широк и знание дебне отвсякъде. Само в наш интерес е да научаваме по нещо ново всеки ден.
Един нов и изключителен полезен канал в сайта за видео споделяне Vbox7 ще ви помогне с това.
"По-умней" стартират с първия си епизод, в който говорят за човешката интелигентност, таланта и ученето.
Какво е човешката интелигентност? Свикнали сме да я мерим с коефициент на интелигентност или IQ в скала от 40 до 170, като съответно човек с 40 IQ би имал сериозни ментални проблеми, а човек с 170 IQ би бил наистина гениален.
Системата се заражда още през началото на 20 век. Единственият проблем с тестовете за коефициента на интелигентност е, че са абсолютно погрешни, защото мерят главно логиката. И нека не обвиняваме хората, които са направили теста така, защото много след създаването му Хауърд Гарднър публикува своята теория за множествената интелигентност, в която говори за 9 различни вида интелигентност.
Лингвистична интелигентност - способността да боравите с думи. Както устно, така и писмено. Това е главният вид интелигентност, която се тренира в училищата. Хората спадащи към този тип от ранна възраст обичат реда, систематични са, рано се научават да говорят, четат и пишат правилно. Имат добра памет, лесно и с удоволствие запомнят и не се стесняват от публика. Също така те лесно научават чужди езици. Като малки най-добрия метод за обучението им е чрез прикаки, а като пораснат - дебати и дискусии.
Логико-математическа - способността да боравите с числа. Хората с този вид интелигентност са точни, организирани, имат абстрактно мислене и обичат да смятат. Сферите, които лесно им се отдават са математиката, физиката и химията - сферите, които изискват точност, развита логика и особена настройка на ума.
Музикална - способността на човек да възприема и оценява музиката, да я създава или изпълнява. Такива хора лесно запомнят мелодии и ритъм. Тези хора са по-емоционални и имат развита интуиция.
Телесно-кинестична - Включва умението на човек да се самоизразява, да предава чувства и емоции чрез движения. Атлети, танцьори, актьори, занайтчии, скултори, механици, хирурзи и други. Те са много сръчни и бързи в действията си. Различават се с добра координация, добър контрол на тялото си, усещат ритъма, имат бързи реакции, добре развити рефлекси и бързо усвояват боравенето с различни предмети и инструменти.
Визуално-пространствена - тези хора са добри във възприемането на околната им среда визуално и анализирането, а също и трансформирането ѝ. Такива хора лесно могат да станат ловци, скаути, гидове, архитекти, художници, интериорни дизайнери и т.н. Хората с този тип интелигентност лесно въприемат цветовете, формите и могат графично да изазят своите идеи.
Интерперсонална или междуличностна - така наричаме умението да долавяме настроенията, мотивите, намеренията и чувствата на другите хора. Хората с развита междуличностна интелигентност са добри политици, продавачи, управители или учители, например. Понеже са толкова добри в разпознаването на хората, са доста добри и в манипулирането на околните.
Интраперсонална или вътреличностна - характеризира се с точно усещане на самия себе си, да познавате силните и слабите си страни, ограничаващите убеждения, мотивацията, настроенията, желанията и емоциите. Такива хора имат високо ниво на самоконтрол, саморазбиране и самооценка. Най-подходящи са за психолози, психиатри или философи. Тези хора са по-затворени по природа, но понеже познават себе си още от малки имат ясни ценности и цели в живота. Имат силна интуиция, самомотивация и желание да се отличават от другите.
Натуралистична - това са хората, които имат способността да разбират природата и да долавят закономерности. Например ботаници, ветеринари, метеоролози и археолози. Тези хора още от малки обичат времето прекарано навън. За тях е важно да изследват нещата, които ги вълнуват.
Екзистенциална - способността и склонността да се формулират въпроси за живота, смъртта и други екзистенциални теми.
Какво означават всички тези неща можете да разберете от видеото: