В новия епизод на уеб експеримента „С 5 лв. на ден“, влогърът Цецо показва няколко нестандартни и интересни рецепти, които са не само вкусни, но и много полезни.
Кимчи
Традиционното корейско ястие кимчи е много полезно за стомаха, тъй като той е естествен пробиотик. Това негово свойство е толкова популярно, че корейците свързват дълголетието и красотата с лечебните му свойства на кимчи.
Необходими продукти
• Зелка (китайско зеле
• Морков
• Скилидка чесън
• Сладък червен пипер
• Лют червен пипер
• 1 с.л. брашно
Може да добавите зелен лук, джинджифил или друг зеленчук по желание.
Начин на приготвяне
Нарязваме на едро зелката и настъграме морковите. Посоляваме обилно, за да извлечем голяма част от водата на зелето.
На слаб котлон поставяме съд с вода, в която слагаме лъжица брашно (в оригиналната рецепта се слага оризово, но бялото българско брашно също би ни свършило страхотна работа). Добавяме сладък, лют червен пипер и една скилидка чесън. Оставяме сместа да се сгъсти.
През това време измиваме нарязаните зеленчуци от солта и към тях прибавяме вече сгъстената смес.
Оставяме да ферментира 3-4 дни на стайна температура. Необходимо е всеки ден само да проверявате бурканите и да притискате зелето, така че винаги да е потопено в маринатата.
След като ферментира, трябва да сложим ястието в хладилника, за да спрем развитието на този процес. Най-хубавото е, че след може да го консумираме в продължение на 2-3 седмици.
Важно: Не изхвърляйте краищата на зеленчуците, които няма да ползвате, те ще ви свършат страхотна работа в следващата рецепта.
Пилешки костен бульон
В костния мозък има много полезни мазнини и протеини. Както може би знаете, костите са богати на вещества като калций, колаген, желатин, които са полезни не само за стомаха, но и за косата, ноктите и кожата.
Необходими продукти
Пилешки кости
Говорим си за...
Начин на приготвяне
Слагаме пилешките кости да заврат, след което изхвърляме водата и добавяме нова. Към тях Цецо добавя всички остатъци от зеленчуци, които не ползва при правенето на Кимчито – кочана от зелето, краищата на морковите. Добавяме и скилидка чесън. Можем да овкусим с подправим с подправки по избор. След като всичко заври, оставяме за около 6 часа да къкри на слаб огън.
Време на приготвяне на друг вид костен бульон (необходимото време, за което се извличат всички полезни съставки на костите)
Свински костен бульон между 8-10 часа.
Телешки костен бульон между 12-14 часа.
Прочети още:
- 7-те най-полезни ферментирали храни
- Защо са ни нужни пробиотиците
- Да засилим имунитета със синьо сирене и туршия