Бронхитът е коварно заболяване. Особено ако става дума за остър бронхит, тогава той се съпътства от тежка кашлица, обща слабост, главоболие, най-често и повишена температура. През нощта състоянието е обичайно да се обостри и това не дава възможност да се наспим и отпочинем.
Трудно е да се повярва, но поне 40% от случаите на бронхит са причинени от "обикновената" настинка. Когато обаче заболяването вече е факт, и ако не вземем мерки навреме, до седмица то може да прерасне в бронхопневмония, пише "Здраве.bg".
Какво можем да направим, за да се справим с бронхита?
Още на фазата на настинката трябва да предприемем действия – за да не се влоши състоянието ни. Настинката е вирусно заболяване, т.е. освен със симптомите, следва да се преборим със самите вируси. Антивирусните лекарства обичайно се използват по лекарско предписание. Колкото до тези срещу симптомите на настинката като запушен нос, кашлица и др. със сигурност всеки е прибягвал до тях и може да се възползва от личния си опит какво най-добре му действа. Необходимо е да се правят и инхалации, да се пият много течности – най-добре топли (но не горещи).
Ако вече се е появила сериозна кашлица, значи вирусите са се разпространили навътре в дробовете и трябва да се вземат по-сериозни мерки. Не е добра идея кашлицата да се лекува преди консултация с лекар – едни лекарства против нея действат овлажняващо и подтикват кашлечния рефлекс, други обратно – потискат го. Състоянието води до затруднена работа на бронхите – в тях се натрупва слузест секрет и дишането е затормозено. В този период най-важното е да се поддържа влажността им и секретът да се извежда колкото може по-бързо.
Консултацията с лекар е наистина важна!
Само специалист може да определи точното ни състояние, какво го е предизвикало и да назначи правилните мерки. Разбира се, лекарят преслушва белите дробове и по своя преценка може да назначи лабораторен тест за определяне на причинителя. Кръвната картина е задължителна – при тежки състояния хемоглобинът се повишава, защото организмът се опитва да компенсира недостига на кислород в резултат на по-лошата работа на бронхите.
Правилното лечение на бронхита
Ако бронхитът бъде открит навреме и се вземат мерки, симптомите следва да изчезнат до 2 седмици. При мокра кашлица трябва да се приемат отхрачващи препарати, при суха – овлажняващи, при бронхоспазми – бронхолитици.
Антибиотиците са абсолютно безполезни – те не действат срещу вируси и могат дори да влошат състоянието, защото ще отслабят имунната ни система.
Трябва да се приемат много топли течности – мляко с мед, билков чай (добре действат липата, листата от малина).
Инхалациите с отвара (например от лайка и сол), с ефирни масла – евкалипт, анасон, подпомагат възстановяването на бронхите и дишането като цяло.
Колкото до храненето, най-добре е да се приема по-лека храна, като мазнините се осигуряват най-вече от риба. Зеленчуците и плодовете са препоръчителни.
Народни рецепти при бронхит
При остър бронхит:
* 1 супена лъжица листа от малини и 1/5 супена лъжица листа от живовляк се заливат се с 2 чаши вряла вода и се оставят да престоят цяла нощ, а на сутринта се прецеждат и се пие по половин чаша 4 пъти дневно, 30 минути преди ядене.
* 1/3 чаша свежоизцеден сок от моркови се разгрежда 1:1 с топла вода и се добавят 2 чаени лъжички мед. Пие се по 4 пъти дневно по 1 чаша, преди ядене.
* 500 г ситно нарязан зрял лук се смесва с 400 г захар, 50 г мед и всичко се залива с 1 литър вода (отварата се вари 3 часа на бавен огън, изстудява се, прецежда се и се налива в стъклена бутилка. Пие се по 1 чаша 4-6 пъти на ден.
При хроничен бронхит:
* 1 супена лъжица цвят от липа и 1 супена лъжица борови връхчета се заливат с 600 мл вряла вода и се оставят да отлежат една нощ. Сутринта течността се прецежда и се пие затоплена по половин чаша 4 пъти дневно.
* Сокът от една черна ряпа се смесва в съотношение 2:1 с мед и се пие по 1 супена лъжица преди ядене и вечер преди сън.