Новините за самоубийствата на Кейт Спейд и Антъни Бурдейн, случили се в една и съща седмица, отново насочиха общественото внимание към проблемите на депресията.
Предприемането на действия по темата не би трябвало да се случва само след подобни случаи. Психическите заболявания, които водят към опити за самоубийства са по-чести, отколкото тези, за които се разчува, както и повече на брой, отколкото предполагаме.
В САЩ броят на самоубийствата през 2014 г. е с 24% повече в сравнение с това 15 години по-рано. Това е и втората водеща причина за смъртността при американците между 10 и 34 години и сред трите основни причини за тази сред европейците на възраст 15-35 г.
По данни за 2017 г. става ясно, че само един от 20 страдащи от депресия получава необходимата психиатрична помощ у нас, а все по-млади хора в България посягат на живота си.
Затова е важно да умеем да разпознаваме знаците, когато някой наш близък или познат проявява склонност към самоубийство, за да успеем да му помогнем навреме.
Признаците в поведението, които говорят за суицидни мисли, най-често са:
- разговори за това, че се чувства в капан; смята себе си за бреме, изпитва желание да умре и търси начини да го осъществи;
- резки смени в настроението, гняв и желание за отмъщение;
- раздразнено, обезпокоено или безразсъдно поведение;
- промени в режима на сън;
- повишена употреба на вещества.
Мислите за самоубийство може да се настанят у всеки, но по-силно може да бъде при лица, на които влияят следните фактори:
- роднини, които са изпитвали същото;
- злоупотреба с вещества;
- психични и други сериозни или хронични заболявания;
- преживяване на трагедия или загуба, травма или насилие;
- продължителен стрес, лишаване от сън.
Стъпките, с които може да спасите живот, вижте в галерията >>>