Със сигурност всеки един от нас има моменти, истории или действия, с които не се гордее и му се ще да не са се случвали. Понякога обаче действията ни са такива, че дори не можем да простим на себе си, че сме ги извършили. А това е особено важно - тези спомени нараняват, тежат, дават отражение върху емоционалното и психическото ни здраве и понякога се превръщат в истинска травма.
Често невъзможността за прошка се разглежда като придаване на истинско значение на грешката, а това не е правилно. "Всъщност, ако не си простим, рискуваме да живеем живота си по-малко щастливо, отколкото всъщност заслужаваме", коментира Джон Делони, който е експерт по ментално здраве. Как обаче да си простим?
Приемете чувствата си
Да се ядосвате, да се срамувате или да изпитвате гняв към действията си, е нормална част от процеса, но важна първа част от него е да разпознаете и идентифицирате емоциите си. Често изкушаващо е просто да игнорираме чувствата си с надеждата те да избледнеят, но твърде често шансът е минимален.
Разграничете грешката от вашата същност
Хората правим грешки, но самите ние не сме такива. Вместо да се идентифицирате с грешката, пробвайте да я приемете като урок. Звучи клиширано, но за да е клише, явно има защо! Мозъкът ни често иска да се увери, че си спомняме добре грешките, за да не ги повтаряме. Но можем да го "излъжем", като приемем уроците и последиците от онова грешно решение, което сме направили.
Запишете мислите си
Воденето на дневник е един от любимите подходи на много психолози и има защо. Делони го препоръчва и тук. "Едно от нещата, които съветвам хората, които имат трудности с това да си простят, е да запишат чувствата си на лист хартия. Можете ли да напишете например "аз съм лъжец". Прочетете го на глас и се запитайте дали вие сте лъжец или просто сте излъгали в някакъв момент", съветва той.
Поискайте прошка
Ако не може да си простите за нещо, най-вероятно е замесен и друг човек. Вероятно знаете, че сте сгрешили. Винаги в такъв момент най-добре е да се говори. Най-често се случва така, че проблемът изглежда толкова голям само в нашите спомени. Дори и другият човек да не ви прости, вече знаете как се чувства той. Но неговите чувства са си негови, а вашата цел, не забравяйте, е по-добър живот.
Приемете последиците
Да простите на себе си, означава, че разбирате и приемате последиците от действията си. Пътят за преодоляване на вината неминуемо преминава и през визията за бъдещето. "Ето какъв бях. Но какъв ще бъда в бъдещето", е важен въпрос който трябва да си зададем. Така не просто ще приемем последиците от грешката, но и ще ги използваме, за да израстем.
Прочетете още:
-
Истинските ползи и недостатъци от консумацията на яйца: Какво трябва да знае всяка жена
-
Без диети и броене на калории: Диетолог разкри как всеки може да отслабне
-
В крак с модата: Кои са тенденциите за есен-зима 2024?