Какво е пролетната умора – реално състояние на духа или извинение за мързеливците? Истината е, че пролетна умора наистина има и наляга дори хора, които са хиперактивни.
Всичко започва от зимата – късият ден, ниските температури, липсата на сезонни плодове и зеленчуци, желанието на тялото за по-мазни и засищащи храни... Всичко това води не само до трупане на някой и друг излишен килограм, но и на изтощение на организма.
Със смяната на времето през март нещата се влошават още повече и на голяма част от хората им трябва седмица, за да „настроят“ отново биологичния часовник и метаболизма си на пролетно време.
Това води до пълна липса на енергия, загуба на мотивация особено за спорт. По-лошото обаче е, че често защитните сили на организма също спадат през този период, което насърчава всякакви настинки, вируси и грипозни състояния да се вихрят.
Всичко, от което организмът има нужда в променливото пролетно време, са витамини и минерали, особено витамин С.
Истината е, че пролетната умора дори може да бъде избегната, ако се вземат мерки на време, а именно – ежедневна консумация на пресни плодове и зеленчуци под различна форма – сурови, на пара, на прясно изцеден сок.
Важно уточнение – купешките сокчета и фрешове нямат нито толкова витамини, нито толкова фибри и минерали, колкото домашно приготвените такива. Даже напротив – пиете в по-голямата част подсладители, оцветители и ароматизатори.
Организмът ви няма нужда от това. Излишният прием на захар ще ви направи още по-мудни и ще отвори апетита ви.
Затова си правете фрешове вкъщи. Има най-разнообразни рецепти за тях, всичко зависи единствено от вашето въображение и вкус.
Постарайте се обаче по веднъж на ден да пиете/хапвате портокал, грейпфрут, лимон, ябълка, като можете да си правите различни комбинации от тях. Ето малко полезна допълнителна информация за всеки от тези плодове:
Портокал
Този тропически плод доставя най-много витамин С, в сравнение с всички останали цитруси, като на 100 гр портокал се падат 50 мг витамини и солидно количество калий. Препоръчва се при: стегнат стомах, преумора,различни инфекции, анемия, безапетитие, чернодробни нарушения. Освен това е най-приятен за пиене, тъй като има сладък вкус, а ароматът му е освежаващ.
Лимон
По ненадминат начин стимулира имунната система. Лимоните притежават високо съдържание на витамин С и калий. Витамин С се справя чудесно в борбата с настинките и вирусите, докато калият стимулира мозъка, подпомага правилното функциониране на нервната система и регулира кръвното налягане.
Говорим си за...
Сок само от лимон би бил абсурден за пиене, но можете да добавяте малко от него в портокаловия си фреш, както и в салата си за допълнително овкусяване.
Грейпфрут
Знаете ли, че 100 гр. грейпфрут съдържат 34-46 калории и 0.5-1.0 гр протеини.100 гр. сок от грейпфрут от своя страна съдържа 37-42 калории и 0.4-0.5 гр. протеини.
Грейпфрутът също е богат на калций, фосфор, желязо и витамин А. В грейпфрута се съдържа голямо количество витамин С, витамин В9, магнезий, калий ликопен (важен антиоксидант).
Спокойно можете да си правите микс между 60% портокал, 30% грейпфрут и 10% лимон за една истински тонизираща напитка! Този фреш е чудесно начало за старт на деня – ще ви освежи много повече от кафе, ще ви зареди с енергия и ще подсили имунитета.
Прочетете още:
- Диетолози съветват: Спрете да ядете доматите и краставиците така
- Вредно ли е да се гълтат семките на динята и какво става с тях в корема ни
- Могат ли черешите да бъдат опасни? Ето защо не трябва да прекалявате с тях
- 5 закуски, които неподозирано карат талията ти да расте
- Пробиотични храни за силен имунитет и отлично храносмилане