Знаете ли какво е общото между Виктория Бекъм, Гуинет Полтроу, Дженифър Анистън, Кирстен Дънст? Освен, че са едни от най-популярните личности в шоубизнеса?
Всички те са привърженици на хранителния режим с т. нар. алкални храни.
Вероятно и вие сте чували от различни източници за популярната алкална диета, но в този материал ще ви разкажем малко по-подробно за това какво точно представлява философията на този начин на хранене.
Алкалната диета спада към вегетарианския начин на хранене - можем да консумираме всичко без месни продукти.
Разработена е по-задълбочено от нюйоркския лекар д-р Уилям Хауърд Хей през 1907 г., който смятал, че натрупването на киселини в организма води до увеличаване на теглото, чувство за отпадналост и някои хронични заболявания.
Различното при нея обаче се явява, че храненето е с едни конкретни храни (наричаме ги алкални), чрез които можем да поддържаме идеален Ph баланс в организма си.
В същността на алкалната диета стои идеята човек да се храни предимно с пресни плодове и зеленчуци, да пие голямо количество течности, най-вече вода, както и да не употребява никакъв алкохол, цигари и кафе. Счита се, че алкалните храни са по-полезни за нашата перисталтика, обработват се по-лесно от стомаха и червата и от тях организмът може да извлече повече полезни вещества.
Полезни са, защото са с ниска киселинност и така неутрализират киселините, натрупани в организма. Именно това спомага за балансирането на нивото на pH в тялото.
Марджони Нолан, която е говорител на Американската диетична асоциация, твърди, че алкалната диета е в основата на доброто здраве. Причината е в това, че се консумират предимно пресни зеленчуци и плодове, освен това се пие и голямо количество течности, като се препоръчва това да е вода. Кафето и алкохолът трябва да се избягват. В този начин на хранене също не е препоръчителна консумацията на пшеница, соя, риба, миди и газирани напитки.
Каква е ролята на pH в организма?
Човешкото тяло разполага с pH на кръвта, отразяващо съотношението между киселини и основи. Стойностите на pH варира между 0 и 14, като 0 означава изцяло кисело състояние, а 14 изцяло алкално. 7 е неутрално състояние.
Кръвта е слабоалкална със стойност на pH между 7,35 и 7,45. Тялото ни пък съдържа около 42 литра течност и естествената форма на тази течност е алкална. Стомахът изисква високо киселинна среда, за да преработи храната (около 1.5 – 2.5 рН), но оптималното рН за всички други течности в организма ни трябва да е около 7.4, за да сме в добро здраве.
Плодовете и зеленчуците в сурово състояние, преобладаващо са хранителни продукти с високо съдържание на силно реактивни вещества, които се свързват със стомашната киселина, неутрализират се и се изхвърлят от организма.
Ежедневният хранителен режим, според философията на алкалната диета, трябва да се състои от 80% алкални храни и 20% киселинни храни. В противен случай идват умората, сънливостта, мигрената, както и увеличаване на теглото, защото тялото ни трупа излишъците под формата на мазнини.
Кои са алкалните храни?
За високо алкални се определят хималайската сол, магданоз, краставиците, маруля и спанак, броколи, кервиз, както и всички видове кълнове. Диня, пъпеш, ананас, киви, грозде без семки, стафиди, билкови чайове, лимонена вода.
Умерено алкални са чушка, зеле, целина, пресни картофи, боб и леща, лимони, зелен фасул, лук и чесън, червено цвекло, зехтин, авокадо,ряпа, аспержи, моркови, тиквички, чушки, ябълки, круши, грозде, касис, киви, кайсии, банани, авокадо, праскови, тиква, лешници, бадеми, зелен чай и кленова захар или сироп.
Неутралните са пълнозърнестите храни, както и макаронените изделия, овесените ядки, сладководните риби, ориз, масло, ябълки,кайсии, къпини, банани, дини, сливи, череши, манго, портокал, грозде, соево мляко, ръжен хляб и праскови.
Можете да приемате не повече от 20% киселинообразуващи продукти. Избирайте най-добрите - като ръжен, пшеничен и царевичен хляб, череши, пилешко и пуешко месо, извара, пресни яйца, риба (особено сьомга, сардина и скумрия), бобови растения, варива, кафяв ориз, слънчогледови семки, кисело мляко.
Ползи от алкалната диета
Хранителните режими, в които се съдържа голямо количество животински протеин, понижават Ph-то на урината. Това носи риск от поява на камъни в бъбреците. Тъй като в алкалната диета няма животински протеин, тя има точно обратния ефект като повишава Ph-то на урината. Следователно предпазва от образуване на камъни в бъбреците.
Някои учени твърдят, че този вид хранене може да забави загубата на мускулна маса и костно вещество. В същото време обаче, може да се увеличи хормонът на растежа, което ще облекчи болките в областта на кръста. Различни изследвания доказват, че кандида бактериите, както и някои вируси, не могат да оцеляват в алкална среда.
Според други проучвания хората, които са вегетарианци, имат по-ниски ставки от рак на дебелото черво. Но няма категорични изследвания, че вегетарианската или алкалната диета може да предотврати това заболяване. В крайна сметка голяма част от вегетарианците не пият алкохол и не пушат, така че не би могло да се определи дали диетата е причина за по-малкия риск от рак.
Рискове от алкалната диета
Все още няма доказателства, че алкалната диета може да промени Ph-то на кръвта. Евентуални колебания в Ph-то на кръвта може да са признак за някакъв по-сериозен проблем. Един от тях е бъбречната недостатъчност.
Ако страдате от бъбречни проблеми, имате диабет, тази диета не е а вас съветват учени. Освен това алкалната диета може да понижи нивото на калций в организма, както и нивото на протеина.
Ако прецените, че искате да преминете на алкален хранителен режим, задължително се консултирайте със специалист, преди да започнете такава диета.
Припомнете си още:
От А до Я за фибрите: всичко, което знаем и не знаем за тях
Как тялото разбира, че е време да престане да яде
8 реалистични съвета за отслабване
Кисело мляко и канела за отслабване
Най-полезните мазнини, от които отслабваме
Най-полезните въглехидратни храни за отслабване