Италианската кухня е една от най-широко разпространените и известни извън пределите на своята родина. По брой ресторанти например, вероятно спори с китайските за първо място, защото почти няма град по света, където да не се носи ароматът на прясно изпечена пица.
България също вече набира скорост, макар че по този показател все още изостава от далечноазиатските си съперници. Въпреки това едва ли има домакинство, в което да не се приготвя ястие с италиански елементи.
Разбира се, италианската кухня не се ограничава само до пица или паста. И всъщност не съществува една определена италианска кухня, защото тя е съвкупност от редица регионални кухни, разделени по географски принцип, готварски традиции и различни съставки и специалитети.
В исторически план разграничаваме на Cucina alto-borghese, което ще рече "кухнята на висшето общество" от времето на Ренесанса насам, и на Cucina povera, т.е. кухнята на селяните и бедните граждани.
Характерно за днешната италианската кулинария е липсата на прекалено сложни и екстравагантни комбинации. На преден план са изведени основните продукти с възможно най-добро качество. Техният собствен вкус се подчертава от внимателното приготовление и пестеливо използваните подправки.
Освен с готовите си ястия, Италия е прочута по цял свят и с някои специалитети от фамилията на основните продукти. Така например зехтин, различни видове сирена (най-известните са пармиджано, моцарела, горгондзола и маскарпоне), колбаси като мортадела и прошуто от Парма.
Да не забравяме и италианските вина, сред които всеки ще намери нещо по свой вкус.
Италия е голяма страна с различни климатични и географски особености и населявана от различни етнически групи, а отделните региони са имали често независимо историческо развитие. Тези условия са довели дотам, че всеки регион, понякога и всеки град, си има собствени специалитети, които се различават толкова много един от друг, че всъщност не можем да говорим еднозначно - както казахме и по-горе - за "италианската кухня".
Запознатите с особеностите на кулинарните традиции различават следните регионални кухни: Фриули-Венеция, Трентино-Южен Тирол, Ломбардия, Вале д'Аоста, Пиемонте, Лигурия, Емилия-Романа, Тоскана, Умбрия, Лацио със столицата Рим, Абруцо, Кампания, Пуля, Базиликата, Калабрия, както и островните специалитети на Сардиния и Сицилия.
Основното хранене в Италия по традиция е вечерята. Тя се състои от предястие, две основни ястия и десерт. Разбира се, италианците са хора, обичащи да си угаждат, така че днес на Ботуша ще видите някой да си поръча или приготви обилен обяд, а пък на вечеря да хапне по-малко.
В големите градове обаче, където животът е забързан и работещите нямат много време, на обяд се яде нещо набързо, а същинското угощение е вечерта. Явно жителите на La bella Italia не се притесняват от препоръките на лекарите преди лягане да не се прекалява с храната.
От "Меню"