Много от дамите (а и не малко от мъжете) изглежда са убедени, че ако една жена тренира с тежести, това ще я превърне едва ли не в мъж. Което просто не е вярно.
Натрупването на мускулна маса зависи от физиологията, хормоналната реакция към съпротивителните тренировки и диетата, както при мъжете, така и при жените.
Да ги разгледаме:
Физиология
Макар мъжете и жените да са с подобна структура, съществуват много физиологически различия, които обуславят различната им способност да качват мускулна маса. Най-важните са хормоните и мускулните фибри.
Хормони
В хормоните се крие основната причина, жените да не могат да изградят мускулна маса в такъв обем, както мъжете.
Щом говорим за мускули, то най-важен е тестостеронът. Това е андрогенен хормон, който е отговорен за създаването на анаболна среда в тялото, както и за развиването на характерни за мъжете белези- повече окосменост (най-вече лицева), по-дълбок глас и - не на последно място - повече мускулна маса.
Както мъжкият, така и женският организъм произвеждат тестостерон, тъй като е нужен за хормоналния баланс и телесните функции. Мъжете обаче имат много по-високи нива на тестостерон- както тотален, така и свободен.
Всъщност, тоталният тестостерон не е от толкова голямо значение за мускулния растеж, тъй като почти всичкият е свързан или с глобулина или с други неспецифични протеини (например албумин). Малката част, която не е - и съответно се нарича свободен тестостерон - оказва пряко влияните върху качването на мускули.
Това, което е за мъжете тестостеронът, е за жените естрогенът. Той може да повиши хормона на растежа, но също така увеличава и глобулина (намалявайки по този начин количеството свободен тестостерон), и кортизола (който разгражда мускулната тъкан). Поради тази причина, жените трудно могат да покачат обема на мускулната си маса.
Мускулни фибри
Разпределението на мускулните фибри тип 1, тип 2а и тип 2б е идентично в мъжкото и женското тяло.
При жените обаче, площта на напречното сечение на мускулните влакна е около 60-80% от това на мъжете.
Това означава, че при равно процентно увеличаване на мускулната маса или обем, цялостното им увеличаване при жените ще е доста по-малко.
Съпротивителни тренировки и хормонална адаптация
Изследвания сочат, че тези тренировки значително увеличават нивата на тотален тестостерон при мъжете, докато при жените не се наблюдава промяна.
Количеството свободен тестостерон наистина се покачва и при жените след съпротивителни тренировки (с до 25%), но понеже те по принцип имат ниски нива от него, това покачване не е достатъчно, за да доведе до мускулна хипертрофия така, както би го направило при мъжете.
Всъщност, хипертрофията при жените се свързва по-скоро с хормона на растежа.
Роля на диетата в изграждането на мускулите
За да бъдат изградени (и поддържани) мускулите, те трябва да бъдат хранени. Жените обикновено са с по-малка маса - костна и мускулна - от мъжете и съответно, се нуждаят от по-малко храна.
Ако една жена започне да изяжда същото количество калории, колкото един мъж, освен мускули, тя ще натрупа и много телесни мазнини. Също така, жените са по-податливи към анорексия, булимия и подобни заболявания, които водят до загуба на мускулна тъкан.
Заключение
Една жена никога няма да придобие подобна на мъж физика, заради тренирането с тежести. Ако все пак сте виждали жени-бодибилдърки, които изглеждат така, то причината е в съчетанието от постоянни съпротивителни тренировки, специална диета, целяща мускулен растеж и най-вече приемани добавки (например стероиди), стимулиращи андрогенните хормони.
В случай, че тази комбинация не се отнася до вас самите, не е нужно да се тревожите.
Припомнете си още:
Митове за въздействието на тестостерона върху жените
Как тялото разбира, че е време да престане да яде
12-те най-добри упражнения за жени
От А до Я за фибрите: всичко, което знаем и не знаем за тях
Напитка за възстановяване и зареждане на тялото
Как да контролираме стреса и тревогата