Представяме актуална информация, взета от Единния информационен портал (официален източник на информация относно мерките за борба с разпространението на COVID-19 в България, включително здравните, икономическите и социалните последици от епидемията).
Много вируси, които причиняват остри респираторни заболявания, се разпространяват по-добре през студените месеци. Сред факторите, които допринасят за това, са прекарването на повече време с повече хора на закрити места, които често не са достатъчно добре проветрени заради ниските температури навън.
Говорим си за...
Значение имат и фактори като по-дългото оцеляване на някои вируси при ниска температура, както и по-ниската влажност на въздуха през студените месеци, която прави лигавицата на носоглътката по-суха и по-чувствителна.
Сезонността е често срещано и добре познато явление при респираторните патогени. Наблюдавана е и при известни вече на науката коронавируси.
„Вероятно тези фактори имат значителна роля и при разпространението на SARS-CoV-2. Като цяло обаче разпространението на SARS-CoV-2 се наблюдава в почти всички страни по света, независимо от сезона. Причината е че много хора са лесно податливи на заразяване с новия пандемичен патоген“, посочват учените от института „Роберт Кох“.
Ето защо трябва да спазваме общите противоепидемични мерки като носене на предпазна маска за лице, спазване на физическа дистанция и учестена дезинфекция. За да се предпазим от тежко протичане на заболяването, е важно да ни бъде поставена ваксина срещу COVID-19.
Още по темата:
- Как да преборим тревогите по време на пандемия
- Бустерната доза ваксина срещу COVID-19: най-важното, което трябва да знаем
- Ваксината води ли до безплодие и може ли да ме зарази? Отговори на най-често
- Какви са симптомите на Делта варианта и могат ли ваксините да ни предпазят
- Как да поддържаме добър имунитет при смяната на сезоните
- Според лекарите: имунитетът след ваксинация е за предпочитане пред естествения имунитет
- Хитрини за подсилване на детския имунитет от майките, които са и лекари