Латинскo название - Brassica chinensis или Brassica pekinensis (от сем. Кръстоцветни) означава "китайско зеле" или "пекинско зеле".
При археологически разкопки в древното селище Банпо, близо до град Сиан, са открити семена от китайското зеле на повече от 6000 години.
Всички китайски династии са знаели и използвали хранително-вкусовите му качества и често са го възхвалявали в трактати и стихове. Известният китайски поет Фан Чънда от династия Сун пише, че "вкусът му по-меден е дори от лотос".
Китайското зеле е богато на множество хранителни вещества и се отличава със свеж и приятен лек вкус.
Във всеки 100 г китайско зеле се съдържат 37 мг витамин С, 265 мг витамин А (200 пъти повече от обикновеното кръгло зеле!), 140 мг калций, 50 мг фосфор, а също и не малко желязо, магнезий, калий и витамин В.
Притежава сладък вкус и влиза в енергийните канали на белите дробове, стомаха и пикочния мехур.
Има свойството да улеснява храносмилането и уринирането, активизира дейността на мозъка и бъбреците.
Яде се сурово на салата или готвено по най-различни начини. Използва се и за пълнеж на пелмени, питки и бухти на пара, в супи или във формата на сок.
При проблеми или дискомфорт в белите дробове и стомаха, жажда и кашлица, се взима китайско сурово зеле или варено на супа заедно с ряпа. Може да се използва и сок от зелето, добре разбъркан с 1 с.л. мед.
Научните изследвания показват, че прясно изстискан сок от китайско зеле лекува отравяния от газ и други химични вещества и помага при ракови заболявания.