Черният бъз вирее на сенчести места, цветовете му се събират преди пълното им разцъфване. В тях се съдържат етерични масла, витамин С, гликозиди, органични киселини, дъбилни и слузни вещества и др.
В плодовете се съдържа още витамин А, витамини от група B, захари, аминокиселини и др. Всъщност лечебни свойства имат всички части на растението.
Черният бъз има пикочогонно и слабително свойство – отвара от билката се пие при запек и лениви черва. В този случаи се препоръчва да се направи мармалад от плодовете на черния бъз, който да се консумира по няколко пъти на ден - по 1 ч.л.
Освен това билката е изключително ефикасна при възпаления на дихателните пътища – помага за отхрачването, често се използва при бронхити, прегракнал глас, дори ангина.
Билката е ефикасна и за понижаване на кръвното налягане, освен това помага при възпаление на простатата, задух. Външно черният бъз помага при ревматизъм и подагра, възпаление на очите,изгаряния, кожни възпаления, хемороиди, отоци и др.
Черният бъз подпомага още функцията на черния дроб, а плодовете му влияят общоукрепващо. Продължителната употреба на бъзовия цвят действа успокояващо на нервната система, билката е ефикасна и при пролетна умора.
Черният бъз има изключително силно действие върху имунната система, често е наричан български женшен. Много билкари съветват преди всяка зима да се снабдим с билката, за да можем да си приготвяме отвари.
При редовна консумация на черен бъз можем да се предпазим от грипна епидемия, убедени са билкарите. Листата на билката са ефикасни при възпаление на бъбреците и пикочния мехур.
Запарката от билката се прави по следни начин – в 300 мл вряща вода се слага една супена лъжица цвят от черен бъз и се оставя да кисне 60 минути. След това се пие по 1 чаена чаша три пъти на ден. Желателно е да се приема преди хранене.
Ако сте се простудили, направете си чай от листа от мента, цвят от бъз и липа. От всички билки се слага по равно. От този чай ще се изпотите и простудата ще мине по-лесно и бързо.