Хормонално безсъние: Що е то и как да му се противопоставим?

Хормоните играят ключова роля в поддържането на физическото и психическото здраве. Когато тези деликатни химически сигнали излязат от баланс, това може да наруши различни аспекти от ежедневието ни, включително един от най-важните – съня. Това ни води до състоянието, познато като хормонално безсъние.

Какво е хормонално безсъние?

Безсънието е състояние, при което хората изпитват трудности да заспят или се будят през нощта, като след това не могат да заспят отново. Когато причината за безсънието са хормонални колебания, то се нарича хормонално безсъние. Тази форма на безсъние е по-често срещана при жени по време на бременност и менопауза, но може да засегне и мъже, както и хора от всяка възраст.

Основни хормони, които влияят на съня

Много хормони влияят на съня, но някои от най-важните включват:

Кортизол: Наричан още хормон на стреса, кортизолът регулира състоянието на будност и тревожност.
Мелатонин: Този хормон е отговорен за регулирането на цикъла сън-будност, помагайки ни да се отпуснем преди сън.
Естроген и прогестерон: Тези женски хормони варират по време на менструалния цикъл и оказват влияние върху качеството на съня.
Тестостерон: Въпреки че е известен с ролята си в развитието на мускули, тестостеронът също така влияе на цикъла на съня.
Инсулин, грелин и растежен хормон: Тези хормони взаимодействат през различните етапи на съня, като влияят както на съня, така и на общото здраве.

Разпознаване на хормоналното безсъние: Основни признаци

Хормоналното безсъние може да се прояви по различни начини, като често е свързано с определени етапи от живота. Ето седем основни симптома, на които да обърнете внимание:

1. Трудности със заспиването

Трудността при заспиване е един от първоначалните признаци, че хормоните влияят на съня ви. Когато хормоните като мелатонин или кортизол са в дисбаланс, може да откриете, че ви е по-трудно да се отпуснете преди лягане.

2. Чести събуждания през нощта

Дори ако заспивате лесно, честото събуждане през нощта може да бъде знак за хормонално безсъние. Постоянното събуждане през нощта може да ви лиши от дълбокия сън, необходим за възстановяване на организма.

3. Събуждане твърде рано

Ако се събудите по-рано от необходимото и не можете да заспите отново, това може да намали общото количество сън и да ви остави чувството за умора и затруднена концентрация през деня.

4. Нарушения на съня по време на менструалния цикъл

Жените може да забележат, че сънят им е нарушен по време на менструацията, "благодарение" на колебанията в нивата на естроген и прогестерон. Тези хормонални промени могат да затруднят дълбокия сън през определени фази на месеца.

5. Проблеми със съня по време на менопауза

По време на менопаузата хормоналните промени могат да причинят редица неудобства, които нарушават съня. Горещи вълни, нощни изпотявания и промени в настроението са чести симптоми, които затрудняват съня.

6. Нарушения на съня поради стрес и тревожност

Стресът е известен с това, че влияе на хормоните. Повишаването на нивата на кортизол по време на стрес може да наруши съня. Стресът може да доведе и до преждевременна менопауза при някои жени, което прави поддържането на здравословни нива на стрес още по-важно.

Как да се справим с хормоналното безсъние?

Преодоляването на хормоналното безсъние обикновено включва комбиниран подход, който включва промени в начина на живот и евентуално медицинско лечение. Ето някои стратегии, които може да опитате:

- Управление на стреса: Научаването да управлявате стреса чрез техники като медитация, йога или дълбоко дишане може да помогне за намаляване на нивата на кортизол и да подобри съня.
- Здравословно хранене: Диета, богата на хранителни вещества, поддържа хормоналния баланс. Избягването на прекомерно кафе и захар, особено преди лягане, може да помогне за подобряване на качеството на съня.
- Редовни упражнения: Физическата активност регулира хормоните и подобрява съня, но избягвайте интензивни тренировки твърде близо до лягане.
- Ограничаване на времето пред екрана: Намаляването на излагането на синя светлина от екрани може да помогне за увеличаване на производството на мелатонин и това да допринесе за по-добро качество на съня. 

Прочетете още:

Хороскоп за деня

Магическата топка
Попитай Магическата топка
Каква си според асцендента си
Каква си според асцедента си
Виж Съновника на Edna
Съновник
Виж Тайна на деня
Тайна на деня
Изтегли Късмет на деня
Късмет на деня
Изтегли Карта Таро на деня
Карта Таро на деня

Авторите

Оферти