Колко от нас са събирали букети от шълти глухарчета като малки и после сме ги подарявали.
А едно от най-любимите ни неща беше да душаме по посока на вятъра листчетата му и да следим с очи накъде отиват.
Сега вече откриваме и колко полезни действия има глухарчето и как може да се използва, за да ни помогне в ежедневето.
Ето и няколко рецепти къде и как да приложим тази чудотворна билка.
Чай за отслабване
Tози вариант за редукция на теглото е предпочитан в много случаи, когато не просто топим килограми, а разчитаме и на прочистване на организма. Продуктите с глухарче са ефективен вариант за детокс, в традиционната медицина на много народи това непретенциозно растение редовно участва в програми за пролетно прочистване на организма.
Чай или запарка за отслабване може да се направи както от корени, така и от цяло стебло с цвят на глухарче. Две супени лъжици растителна маса на половин литър вода – това е пропорцията.
За запарка стеблата се заливат с вряла вода и се похлупват за десет минути да се запарят. За отвара корените от глухарче се варят пет минути. И в двата случая приготвеният продукт трябва да се остави в открит съд да изстине, след което се прецежда.
Пие се по 120 мл 20-30 минути преди хранене. Продуктите с глухарче активират чревната перисталтика и насърчават бързото освобождаване от шлаки, токсини и излишни течности.
При високо кръвно
Може ли да се смъкне високо кръвно с глухарче? Може – тук разчитаме на цветовете от глухарче. Необходими за 10 грама сушени цветове, които се заливат с чаша студена вода и се оставят на огъня да заврат.
Варят се 15 минути и се прецеждат. От тази отвара трябва да се взема по една супена лъжица четири пъти дневно. Полезни са и пресните листа от глухарче, които действат като отличен диуретик.
Салата от листа при диабет, атеросклероза и анемия
Приготвя се като предварително измитите листа се изкисват за половин час в подсолена вода (солта премахва неприятния вкус). Към салатата се добавя лук, зехтин и маслини. Добър вариант е съчетаването й с лист киселец.
През есента концентрацията на инулин в растението има най-високи стойности. Точно в този период консумацията й е препоръчителна за диабетици. Заради високите нива на желязо пациентите с анемия трябва да включат салатата от глухарче към менюто си.
И още - за какво друго помага глухарчето, вижте във видеото от канала "Баба знае" във Vbox7.com.
Вижте още:
Цикория - тайната на перфектното тяло
Три рецепти за домашна лютенца
Многофункционалният дафинов лист