Да доживеем до 100 г.? Ето какво е общото между всички столетници

Благодарение на модерната медицина продъжителността на живота постоянно нараства. Но единици са онези, които доживяват до 100 г. Въпреки това обаче столетниците имат много общо помежду си и това не са просто късметът и добрите гени. Ето какво друго споделят:

Разхождат се всеки ден

"Ежедневните разходки са полезни и за ума, и за тялото, като с тях може да удължите значително продължителността на живота си", коментира доктор Саджад Залзала. Ходенето подобрява значително инсулиновата чувствителност, нормализира кръвното налягане и холестерола в кръвта, а всичко това е ключово, защото тези фактори се свързват с немалко хронични заболявания. Освен това редовните разходки помагат за растежа на нови нервни клетки, което е от ключово значение за паметта и когнитивната функция.

И още: движението предпазва теломерите, които са "опашките" на нашите ДНК нишки. Те също са свързани със стареенето.

За целта дори не е нужно да правите 10 000 крачки всеки ден. Д-р Залзала посочва, че едва 500 крачки могат да намалят риска от сърдечно заболяване със 7%. 

Приоритизират съня си

В съвременните общества е трудно сънят да бъде приоритет, но трябва, ако целта е дълголетие. Липсата на достатъчно сън може да увеличи процесите на възпаление, както и да попречи на възстановяването. Метаболитните процеси също страдат, а най-честото изражение на това е инсулиновата резистентност. 

Достатъчното сън пък има точно обратния ефект. Причината е, че по време на сън се неутрализират бета-амилоидите, които са свързани със заболявания като Алцхаймер. 

Как да започнете с добрите условия за лечебния сън? Намалете кофеина, който приемате през деня, лягайте си по едно и също време всеки ден. Помогнете си с добавки като мелатонин и чай от лайка. 

Най-добрите добавки за дълголетие според диетолозите

Общуват

Това звучи много общо, но трябва да изберете своя начин, с който да избягате от самотата и изолацията, които са сред ключовите фактори за ранната смъртност. Социалните мръзки също могат да понижат нивата на стреса, да подобрат емоционалното здраве, което от своята страна да доведе до по-дълъг и здравословен живот.

Имат цел

Друга тайна на дълголетието е просто да имате цел в живота. Това може да включва професионална цел, лична, спортна или семейна такава. Чувството за цел и смисъл в живота е толкова важно за японците (които традиционно се славят с дълъг живот), че те дори имат термин за това - икигай. Това е смисълът, за който се сещаме всяка сутрин, независимо дали става въпрос за работа, хобита, грижа за някого или нещо лично. Чувството за смисъл държи съзнанието активно и е в основата на позитивната нагласа, които са в основата на дълголетието. 

Противовъзпалителни храни

Това са храните, които са богати на антиоксиданти, омега 3, полифеноли. Всички те имат една важна черта - намаляват възпалението, като неутрализират свободните радикали. Като цяло балансираната диета е богата на такива храни. Менюто ви трябва да бъде богато на пълнозърнести култури, ядки, плодове, зеленчуци и от него да липсват колбаси и храни, богати на захар. Гответе си редовно и избягвайте да поръчвате храна за вкъщи. 

Съвети за дълголетие от една жена на 101, която продължава да работи от 9 до 5

Ограничават алкохола

Алкохолът причинява оксидативен стрес, който уврежда клетките и тъканите. Продължителната консумация на алкохол пък уврежда органи като черния дроб, сърцето, причинява рак, води до ранна смъртност. Алкохолът освен това уврежда мозъка, увеличава риска от деменция, води до лоша когнитивна функция. 

Затова просто ограничете алкохола. Нека максималната дневна консумация да е ограничена до една бира или чаша вино. 

Прочетете още: 

Хороскоп за деня

Магическата топка
Попитай Магическата топка
Каква си според асцендента си
Каква си според асцедента си
Виж Съновника на Edna
Съновник
Виж Тайна на деня
Тайна на деня
Изтегли Късмет на деня
Късмет на деня
Изтегли Карта Таро на деня
Карта Таро на деня

Авторите

Оферти