В разгара на есенния листопад на хоризонта със своя тантурест силует ни посреща добрата стара тиква, чиито корени произлизат от Азия и Америка. Съвсем скоро пък целият западен свят (а тази традиция вече с успех се прехвърли и по нашите географски ширини) ще я превърне във фенери заради наближаващия празник на Вси Светии. Но нека на този етап се спрем на нейната консумация и безчетния брой полезни свойства, които този зеленчук притежава.
* Същият яркооранжев дар на природата съдържа голямо количество каротин, а сърцевината на тиквата притежава залежи от витамин D, който засилва жизнената дейност и ускорява растежа на клетката.
* Целулозата от тиквите се усвоява лесно дори от отслабналия организъм и затова ястията с тиквено присъствие се препоръчват при лечебно и профилактично хранене.
* Също така редовното приемане на тиквени специалитети ще ви снабдят с фосфор, както и с комплекс от медни и железни соли, които се използват като превантивни съставки срещу малокръвието и атеросклерозата.
* Тиквата е полезна и при заболявания на черния дроб и бъбреците. Тя отлично регулира храносмилането, има добро диуретично действие и благодарение на голямото си съдържание на пектин способства за извеждането на лошия холестерол от организма.
* Този устойчив на зимни условия зеленчук се справя успешно и като средство срещу повръщане при бременни жени.
Малко практика
* При лечение на бъбречни смущения се използва прясно изцеден сок от сурова тиква (по половин чаша дневно), като същият действа успокояващо и подобрява съня.
* Семената от тиква пък се използват в народната медицина като средство против глисти и при спазми, затрудняващи уринирането.
* С настърганата мека част на тиквата може да се правят компреси при екземи, изгаряния и обриви.