В България има над 200 хиляди двойки, които не могат да си имат бебе. Хиляди са жените, които тепърва ще разберат, че нещо в тях не работи както трябва, че нещо е застанало на пътя между тях и бебенцето им.
В голяма част от случаите това „нещо“ е болестта ендометриоза.
Това е заболяване, при което тъкан от вътрешната обвивка на матката (ендометриумът, от endo – вътре, и metra – матка) се установява извън нея, обикновено в други органи в областта на таза.
Има три сериозни признака, по които може да се съди, че става дума за ендометриоза. Важно е да си обърнете внимание – на вас или на дъщерите си, приятелките си, за всяка edna от нас е важно да следи тялото си, да го познава и да го лекува на време.
Симптом 1: Много болезнена менструация
По-голямата част от жените, които страдат от ендометриоза, се оплакват от много силна болка по време на менструация. Болката се усеща ниско долу, като „удар с юмрук“ или крампи.
Болката настъпва няколко дни преди самата менструация и продължава до 2 – 3 дни по време на самата менструация.
Наподобява симптомите на болезнената менструация. Подобна болка може да се появи и по време на овулацията (около 14 дена преди менструацията или около средата на цикъла).
Болката е толкова силна, че жените не могат да изпълняват ежедневните си дейности.
Симптом 2: Болка по време на секс
Основното правило е, че сексът не трябва да боли. Ако се усеща болка по време на половия акт в долната част на корема или в дъното на влагалището, това е сериозен симптом, че нещо не е наред.
Не отлагайте, а запишете час за гинеколог, ако по време на секс изпитвате болка.
3. Невъзможност за зачеване
Ендометриозата е сред основните причини за безплодие при жените. Често горните симптоми отсъстват и жените разбират, че нещо не е наред с тях едва когато цяла година не успят да забременеят.
Два са установените в България начини за лекуване на ендометриозата – хирургически и медикаментозно.
Лечението започва с лекарствени препарати и ако не даде ефект се преминава към хирургическа намеса чрез лапароскопия.
Дори и сред отстраняване на кисти, в по-напреднал стадий на заболяването, те могат да се появят отново.
Често се практикува потискане на дадени хормони в организма с цел да бъде спрян месечният цикъл. По този начин и ендометриалните кисти няма с какво да се „хранят“ и не порастват.
Без значение дали изпитвате някои от тези симптоми, ако не си спомняте със сигурност последния си преглед при АГ, е време да го посетите отново. Профилактиката е най-доброто лечение на всяко заболяване.
Още за женското здраве
- Какво причинява рак на маточната шийка и как да се предпазим
- Миомата – една от най-големите дилеми на женското здраве
- Извънматочната бременност