Пролетта е любим сезон за мнозина, но алергичните познават добре усещането за постоянно запушен нос, сълзящи и подути очи, сърбежи по кожата, кашлица, хрипове и други подобни симптоми на характерната за сезона пролетна алергия.
Алергиите са силно генетично обусловени – ако родителите ви са алергични е много по-вероятно и при вас да се прояви алергия.
Повечето алергии се появяват още през детството, но при някои хора се развиват по-късно - след излагане на фактори на околната среда, които отключват алергичната реакция.
Сред най-често срещаните причинители на алергии са: цветният прашец от треви, дървета и бурени, спорите в почвата, акарите в прахта и алергените на хлебарките, белтък, отделян от козината на котки, кучета и гризачи.
Най-честите алергии при децата
Алергиите предизвикват възпалителен отговор на организма, който е като тлеещ огън. Ако можете да го поддържате тлеещ вместо горящ, ще се чувствате много по-добре. Започвайки да пиете лекарствата по-рано, ще намалите риска симптомите ви да се засилят.
Сезонът на пролетните полени започва много по-рано, отколкото си мислят повечето хора.
Полените започват да изпълват въздуха още когато времето се затопли дотолкова, че дърветата едва започват да напъпват. Важно е също така да се изключат високоалергенните продукти от менюто, и да се набляга на тези с ниска или нулева степен на алергенност.
Ето и своеобразни препоръки за хранене в настоящия сезон, за да намалим риска от алергии и да се радваме на слънчевите дни без притеснения.
Как да се справим с алергията и как да не я влошим още повече
Такава храна е киселото мляко. Киселото мляко има пробиотично и антиалергично въздействие върху организма. И все пак пробиотичните продукти, каквото е киселото мляко, кефирът или ферментирали зеленчуци (например зелето) съдържат природни хистамини и могат да предизвикат обратния ефект, иначе казано - да увеличат алергичните реакции и симптоми при някои хора. Затова бъдете внимателни и консултацията с лекар не бива да се пренебрегва.
Богатите на биофлаваноидът кварцетин храни, каквито са лукът, чесънът, зелето, горските плодове, карфиолът и абълките, намаляват възникването и развитието на алергични реакции в организма.
Кимион и още 3 билки против алергии
Богатите на витамин С храни също имат изключителни противоалергични влияния. Те подобряват имунната защита на организма и са враг на хистамина – невротрансмитер, който причинява алергични реакции като хрема, сърбеж в очите, кихане и др. Проучванията посочват, че витамин С намалява нивата на хистамин до 38%, а дефицитът на витамин С може да доведе до увеличаване нивата на хистамин в кръвта. Богатите на витамин С храни, каквито са ягодите, кивито, цитрусите, горските плодове са изключително подходяща храна за периода на пролетта.
Куркуминът – активната съставка в куркумата, блокира освобождаването на хистамин (вещество, предизвикващо алергични реакции), и така предотвратява появата на алергични симптоми. Може да добавяте по малко куркума към всяка своя храна и със сигурност ще намалите симптомите на пролетна алергия.
Магнезият е минерал с релаксиращо действие по отношение на мускулите и подпомага работата на белия дроб. Проучванията при животни доказват, че недостигът на магнезий може да повиши нивата на хистамин. Продуктите, богати на магнезий, са бадемите, тиквените и слънчогледовите семки, овесените ядки, броколите, листните зеленчуци и тъмният шоколад.
Омега-3 мастните киселини играят важна роля при борбата с алергичните реакции в организма. Високото съдържание на омега-3 мастни киселини в червените кръвни клетки или в диетата се свързва с по-малкия риск от развитие на сенна хрема. Проучване установило, че децата от гръцкия остров Крит, които ядат сравнително по-често и по-голямо количество средиземноморска храна (с високо съдържание на омега-3 мастни киселини) са по-малко предразположени към развитие на алергии и астма. Установено е също така, че редовната консумация на омега-3 мастни киселини благоприятства и укрепва състоянието на сърцето, подобрява настроението и паметта.
За още полезни и практични статии харесайте страницата ни във Facebook ТУК.