Какво хранене ще помогне за нормалното функционирането на щитовидната жлеза? И какво трябва да имате предвид, когато започвате диета, първоначално предназначена за пациенти с автоимунни заболявания?
Всяка година откриваме все повече и повече нови диети, детокс режими и хранителни системи, които ни позволяват да свалим излишните килограми за нула време. Все пак имайте предвид, че всички тези привидно иновативни принципи на хранене могат да се превърнат в сериозна заплаха за здравето и най-вероятно да имат отрицателно въздействие върху неговото състояние.
Напоследък краткосрочните диети останаха на заден план и започваме все повече да мислим за балансирано хранене, което да постави началото на нов начин на живот. Алтернатива може да бъде диетата за Хашимото, която първоначално е била предназначена за пациенти с автоимунно заболяване, засягащо щитовидната жлеза.
Как да се храним спрямо диетата за Хашимото?
При Хашимотото щитовидната жлеза е възпалена и отслабена. Прекомерната консумация на йод може да има изключително негативно въздействие върху състоянието, причинявайки пренапрежение на органа. Първо, трябва да премахнете от диетата си всички храни, съдържащи големи количества йод. Ето и кои са те:
- Морска храна
- Риба
- Яйца
- Водорасли, суши
- Йодирана сол
- Готови хранителни продукти с йодирана сол (внимателно проучете съставките на ястията)
- Обикновено краве мляко
- Соево, слънчогледово и рапично масло
- Фъстъци
- Брашно
- Сладко
- Колбаси
- Бързо хранене, солени и мазни храни
Диета с ниско съдържание на йод ще помогне за облекчаване на стреса върху щитовидната жлеза. За да може усвояването на хранителни вещества и антиоксиданти да бъде активно и да насърчи регенерацията на щитовидната жлеза, се въвежда хранителна терапия.
Диетата за Хашимото „учи“ тялото ви да се справя отново с йода и този процес се случва чрез набавяне на необходимите елементи и витамини, които намаляват възпалението.
Диетата се състои от следните продукти:
- Плодове (особено цитрусови плодове, праскови, ананаси, ябълки)
- Зеленчуци (препоръчително е да включите в диетата зеленчуци без скорбяла: тиквички, моркови, аспержи, чушки, домати, артишок, броколи, авокадо)
- Горски плодове
- Зехтин и ленено масло
- Чесън и лук
- Червено месо
- Корнишони, кисело зеле, кимчи
- Рибата може да бъде включена в диетата, но не повече от 2 пъти седмично
Има ли минуси на диетата?
Тъй като някои храни са ограничени в диетата, тялото не получава достатъчно витамини и хранителни вещества, така че е необходимо да включите хранителни добавки като рибено масло, витамин C, E, D, омега-3, цинк , желязо и селен. Подборът трябва да се извършва от Вашия лекар в малки дози, за да се забележи положителният или отрицателният ефект от приема и да се направи правилен извод за това каква дозировка е необходима.
Ключът към елиминирането на всяко заболяване е правилното, балансирано хранене, съобразено с нуждите и особеностите на тялото. Поддържането на здравословен начин на живот може да премахне или предотврати причините за заболяването. Най-важното нещо е да слушате тялото си и внимателно да подхождате към избора на храна.
Прочетете още:
- Според лекарите: Какво трябва да знаем за щитовидните проблеми
- Как да възстановим щитовидната жлеза и да активираме метаболизма си
- Причинителите на косопад и къде е спасението - Част II