Нежната детска кожа изисква специални грижи, но, за да бъдат ефективни те, трябва да знаем някои неща, които ще ни помогнат да реагираме адекватно като родители при поява на проблем с детската кожа.
Бебешката кожа се нуждае от ежедневна грижа, тъй като е в пъти по-тънка от кожата на възрастен, а потните и мастните жлези започват да функционират седмици след раждането, което е причина за пресушаване и инфекции.
Това налага кожата на бебето да се поддържа чиста и да се третира с подходяща за нейната незрялост козметика. Обичайният вечерен тоалет включва измиване с нежен продукт с формула без сапун и масажно втриване на овлажняващо кожата олио. Пелените на бебето трябва да бъдат сменяни редовно – поне веднъж на 3-4 часа.
Повече внимание ще обърнем на грижата за кожата и причините за нейното възпаление при децата на възраст 3+. Детето вече яде всякакви храни, движи се наоколо самостоятелно, което го излага на двете най-чести причини за поява на кожни възпаления – алергени, съдържащи се в някои храни, и ухапване от насекоми.
Хранителните алергии
Алергията е реакция на имунната система. У склонните към алергия хора, организмът възприема някои вещества като чужди и реагира като произвежда антитела от групата на имуноглобулин Е.
При много деца алергичната реакция към храна предизвиква хронична екзема - поява на сухи, люспести места по кожата на лицето, капачките на колената и лактите. Други възможни симптоми са обриви или подуване. Петната са с неправилна форма, леко подути и зачервени, като ги натиснете – побеляват и са придружени от сърбеж.
Най-често кожните алергични реакции са свързани с определена храна. Важно е да знаете две неща:
– Алергия към храна може да се появи при втория или при следващ прием на храната. Обикновено при първи прием на храната, към която проявяваме алергия, се образуват антителата, а при втория – те спомагат за отделянето на хистамина, който причинява сърбеж, отделяне на слузест секрет и запушване на носа. Хистаминът се съдържа в почти всички хранителни продукти в различна концентрация. Колкото повече престоява една храна или колкото повече зрее, толкова повече хистамин се натрупва в нея.
– Няма лек за алергията към храни. Погрешно е мнението, че организмът трябва да се провокира с храни, към които е проявил алергична реакция, за да я преодолее. Алергията към храни обикновено се преодолява с възрастта, с изключение на алергията към фъстъци и ракообразни. Избягването на храни, към които доказано сме проявили чувствителност, е основното лечение на алергиите с такъв произход.
Ухапване от насекоми
Жилещите ципокрили и комарите най-често причиняват алергични реакции, изразени с кожно възпаление и сърбеж.
Комарите са най-досадните насекоми и най-често срещаните през лятото. Няма препарати, които на 100% да ви гарантират защита от ухапване от комари, още повече, че вече е доказано, че тези малки летящи детектори безпогрешно ни локализират, улавяйки телесната температура, въглеродния двуокис, който издишаме, и млечната киселина, съдържаща се в потта. Имат и предпочитания към кръвна група 0.
Инсектната отрова на жилещите ципокрили съдържа протеин, който провокира алергична реакция в организма.
Как да действаме, за да предпазим детето, пък и себе си?
Ето няколко прости за изпълнение неща, които биха ни направили по-неапетитни за жилещите и комарите:
– Цветът на дрехите – внимателно подбирайте цветовете на облеклото. От тъмната гама избягвайте черното и тъмно синьото. Ярките цветове са сигурен сигнал, че ставате мишена, така че, особено за хора, които проявяват по-изразена алергична реакция, тези цветова трябва да са табу.
– Определени миризми са доста атрактивни за насекомите – това са миризмите с растителен произход – тяхната биологична функция по принцип е да привличат насекомите, така че избягвайте да мажете кожата на детето с кремове и защитни мазила, които носят подобна миризма.
– Ако сте забелязали, че детето ви често страда от ухапвания от насекоми, избягвайте да го извеждате с открити ръце и крака, ползвайте дълго панталонче и лека връхна дрешка с ръкави. Така ще го предпазите от ухапвания.
Слънчевото изгаряне
Третата най-честа причина за раздразването на детската кожа е прекомерното излагане на UV лъчи. Когато се отразяват от водни или пясъчни повърхности, ефектът на UV лъчите се засилва. Затова в летния сезон трябва да сте изключително внимателни и да се погрижите за детската кожа превантивно.
– Слагайте шапка на детето – за предпочитане е леката материя, която няма да спарва скалпа
– Преди да изведете детето на слънце го намажете със слънцезащитен лосион с висок фактор
– Не позволявайте на детето да стои на слънце прекалено дълго – напомняйте му да се премества на сянка. Имайте предвид, че между 11 и 16 часа слънцето е най-лошо.
Наблюдавайте детето си и ако забележите, че се появява зачервяване, ситни пъпчици или то се оплаче, че му пари и го боли вземете мерки веднага.
Препоръчваме ви винаги да имате под ръка антихистаминов препарат. Той ще ви свърши работа и в трите най-чести случая за раздразване на детската кожа – алергичен обрив, леко слънчево изгаряне и ухапване от насекомо. И в трите случая организмът отделя хистамин, който причинява раздразването.
Още полезни статии, които да прочетете:
Всичко, което трябва да знаете за електролитите
Как да предпазим децата от кърлежи
Капризите на времето ни разболяват
За всяка кашлица си има лекарство
Не прекалявайте с лекарствата при температура