Глухарчето, освен познат плевел, е и невероятно силна билка. Нейните здравословни сили за незаменими с никое друго растение.
Глухарчетата цъфтят през месец април. Когато това премине, те се превръщат в любимата на малчуганите пухкава бяла топка, разнасяна от вятъра. Сушеният му цвят обаче можете да откриете в билковите магазини през цялата година.
Една от основните функции, за които се използва глухарчето, е детоксикиращият му ефект.
То помага при състояния на анемия, авитаминоза, атеросклероза, диабет, липса на апетит, проблеми с черния дроб, бъбреците, жлъчката, както и храносмилателната система.
Отварата от глухарче пречиства организма, а продължителният му прием подтиква правилната обмяна на веществата. С него се правят и компреси при ставни и артритни заболявания, умора и кожни проблеми.
Освен използвано като билка, глухарчето влиза и в някои кулинарни рецепти. То се добавя освен заради интересния си вкус, така и поради съдържанието си на много ползотворни вещества. Горчивите съставки в него стимулират производството на жлъчен сок. В най-големи количества такъв се откриват в корените му. Именно горчивите вещества в глухарчето спомагат за детоксикацията на организма. Освен това ускоряват процеса на храносмилане.
При запушване или възпаление на жлъчните канали глухарчето е пръв помощник. Калият в листата му пък има диуретичен ефект. Поради това обаче не се препоръчва да се приема преди лягане. Също така е възможно млечният сок на растението да предизвика алергична реакция.
През есенните месеци глухарчето е с най-високо съдържание на инсулин.
Ето защо то е силно препоръчван зеленчук при диабет.
Всички части на глухарчето са използваеми. Те се приемат както пресни, така и сушени. С лечебна цел всекидневно се приема салата или сок от глухарче. Чаят от растението също е добра идея.
За целта 2 ч.л. листа и корени се варят в 300 мл вода за 10 мин. Приема се по 2-3 чаши дневно.
При артритни заболявания и болки успокояващо действа чай, приготвен от глухарче, коприва, бреза и върбова кора. 2 с.л. от смесените им листа се запарват в 300 г вода за 10 минути, след което сместа се прецежда.
За външно приложение срещу брадавици и мазоли се натрива сок от пресни глухарчета. Той се получава при пресоване на свежите растения.
Припомнете си още:
- Вълшебни плодчета бъз
- Хем билка, хем зеленчук, хем подправка
- Билката, която увеличава кърмата - жаблек
- (Не)познатата тученица
- Що е то мотовилка и става ли за ядене?
- Билката ехинацея