За една година в световен мащаб се произвеждат около 750 хиляди тона стафиди – най-често използван сорт за производството им е бялото грозде без семки.
Яденето на стафиди се насърчава от лекарите, тъй като в стафидите се съдържат фибри, антиоксиданти, освен това имат и нисък гликемичен индекс – тези фактори допринасят за контролирането на кръвната захар.
За да сведете до минимум рискът за сърцето или кръвоносните съдове, необходимо е да поддържате нормално ниво на хемоглобина. В сухите гроздови зрънца всъщност се съдържа едва 23% вода, пише "Gotvach.bg".
Освен това стафидите са изключително богати на мед, цинк, калций, магнезий, желязо – в тях има и големи количества витамин А, както и В комплекс, сочат различни проучвания.
Можем да използваме стафидите и като добавка на мюсли за закуска или към киселото мляко. Стафидите могат да помогнат и при проблеми с бъбреците, пикочния мехур и други здравословни проблеми.
Освен всичко останало стафидите имат доста висока енергийна стойност (около 300 калории в 100 г продукт) – да не забравяме и предимството, че сушените гроздови зърна не се развалят.
Едновременно с всички полезни съставки, които имат стафидите обаче, учените съобщават, че те са и доста калорични. Причината е голямата концентрация на фруктоза. Тези сушени плодове са неподходящи за хора, които страдат от язва на стомаха и дванадесетопръстника.
Похапването на стафиди поне три пъти седмично може значително да понижи кръвното налягане, сочат резултатите от най-новите изследвания. Други храни, които свалят кръвното налягане, са:
* Киви – ако похапвате по три кивита на ден, кръвното ви ще влезе в нормални граници, категорични са от Американската асоциация за сърдечни заболявания.
* Динята също може да помогне за сваляне на кръвното при хора, които имат наднормени килограми. С това плодът понижава и риска от инфаркт, категорични са американски учени.
* Следващият плод, който не бива да ограничавате, особено ако страдате от високо кръвно налягане, са бананите.