За разделно хранене се говори и пише много в последните няколко години. С помощта на Organic.bg ще дадем малко повече подробности по тази тема.
Устата
Нека започнем от устата. Тук храната се раздробява от зъбите, смесва се със слюнката – това е първият храносмилателен сок. В слюнката се съдържа ферментът птилин (амилаза), който разгражда сложният въглехидрат нишесте до декстрини. Ето защо, ако се дъвче дълго бял хляб, започва са се усеща сладък вкус.
Нишестето най-често се съдържа в зърнените храни, тоест в хляба, картофите, макаронените изделия и ориза. Бързото и жадното поглъщане на храната нарушава процеса на храносмилане .
Стомахът
Това е "втората спирка". В стомаха се преработват белтъчините, които в големи количества се срещат в продуктите от животински произход, например месото, рибата, сирената, яйцата. С помощта на солната киселина и фермента пепсин белтъчините се разграждат до по-прости съединения – полипептиди, малки, така наречени "строителни блокчета".
По мнението на д-р Хей нормалният процес на храносмилане се нарушава, ако се консумират едновременно по-големи количества белтъчини и въглехидрати, тъй като действието на храносмилателните ферменти се намалява. Обяснението на това е, че белтъкът способства образуването на солна киселина и пепсин, което на свой ред пречи на отделянето на амилаза от слюнката.
Ако консумираме предимно въглехидрати, отделянето на стомашен сок значително се намалява, а действието на амилазата се запазва, с което въглехидратите се усвояват по-добре.Следствие от неправилно комбинираните храни са: киселини, нарушено храносмилане, подуване на корема, газове.
Дванадесетопръстникът
Трета спирка. Тук продължава по-нататъшното химическо смилане на белтъчините и въглехидратите с помощта на различни ферменти (трипсин, амилаза и др.) и започва разграждането на мазнините с участието на фермента липаза и жлъчката.
В този процес участва задстомашната жлеза, която се състои от два отдела.
В единия от тях се изработва хормоните инсулин и глюкон, които при необходимост постъпват в кръвта и там регулират обмена на въглехидратите и мазнините. В другия отдел на храносмилателната жлеза се изработват храносмилателните ферменти трипсин, химотрипсин, амилаза и липаза.
За да могат сложните процеси на храносмилането да протичат без объркване, в никакъв случай не бива да се претрупва задстомашната жлеза.
В противен случай дори и най-полезната храна може да стане ненужен баласт. Забавеното и непълно храносмилане води до процеси на ферментация в червата. Несмлените частици от храна могат да се използват от чревната флора, а излишните газове водят до подуване на корема.
Повърхността на тънките черва е покрита от милиони малки власинки, с помощта на които и под въздействието на чревния сок става окончателното превръщане на хранителните вещества в хранителни сокове, които се всмукват в кръвта и лимфата, а оттам попадат в черния дроб.
Хранителните вещества в черния дроб
Черният дроб може да се сравни с химична фабрика. Той преработва всички постъпващи вещества, даже и тези, от които организма не се нуждае, такива като например алкохола. За съжаление черният дроб не може да отпраща полученото назад. Затова вредните хранителни вещества, пристигнали заедно с полезните, стават баласт не само за цялата храносмилателна система, но и за черния дроб