Ананасът произхожда от Южна Америка. Предполага се, че през 1493 г., когато Христофор Колумб открива остров Гваделупа, принадлежащ към групата на Малките Антилски острови, той се превръща и в първият европеец, който срязва плод от ананас.
Днес това разкошно на вкус растение се отглежда в тропически райони като Флорида, Мексико, Централна и Южна Америка, Хавайските острови, Филипинския архипелаг, Куба и остров Реюнион.
Срещат се над 15 вида ананас, като някои от тях имат допълнителни кръстоски от 5-6 варианта.
Плодът е едър и може да достигне до 5 кг. Колкото по-релефни са люспите, толкова по-ароматен е ананасът. При зрелия плод кората леко поддава при натиск и има блед червеникав оттенък.
Ананасът съдържа желязо, калций, витамини от група В, провитамин А и витамин С, но също калий, йод и ензима бромелин (който се препоръчва на активно спортуващите). И най важното - той има много малко калории в състава си. В 100 г има едва 56 килокалории.
Ензимът бромелин разгражда белтъчините, мазнините и стимулира храносмилането. Преди поднасяне ананасът се обелва и нарязва. Твърдия кочан в средата се отстранява. Съхранявайте плода винаги на стайна температура. При климат под 5 градуса той губи аромата си. Ананасът е подходящ както за сладки ястия и плодови салати, така и за месни блюда, салати, тестени изделия и риба.