Често ли ви се случва да си забравяте мисълта или с часове да не можете да се сетите къде сте си оставили очилата. Тези факти не са болка за умиране, но постоянната липса на концентрация понякога вреди на работата и добрия ни ритъм на живот. Ако това състояние не ви е по вкуса, няма защо да го търпите повече.
Води си записки
Бъдете подготвени с лист, химикалка или лаптоп, когато сте на дадена среща, за да щриховате акцентите от казаното. Доказано е, че хората, които си водят записки, запомнят с 30% повече от тези, които само слушат. Писането или скицирането на информацията ще ви държи по-концентрирани, а не витаещи в облаците.
Аз съм навсякъде
Сърфирането в интернет не винаги е най-продуктивната дейност, но то подсилва мозъчната функция. Редица проучвания показват, че търсенето на информация на различни теми във виртуалното пространство обостря паметта. Дали ще се гмурнете в бляскавите дебри на холивудските клюки или ще четете биографията на Труман Капоти онлайн не е от значение, важното е да се разтоварвате в интернет така, както на вас ви харесва, но не забравяйте, че сте на работа и балансирайте умело приятните емоции с професионалните ви задължения.
Смях в залата
Стресът е разконцентриращ фактор номер едно, тъй че няма нищо по-ефикасно от това да го прогоните максимално бързо от организма си. Учени от Университета в Калифорния са установили, че най-лесният метод, за да се разтоварите от него е, гледайки смешни видеоклипове с хора или животни. За наша радост виртуалната мрежа е препълнена с такъв тип забавляващо душата съдържание.
Вървят ли двама
Ако ви предстои напрегнат ден, по-добре повървете някоя и друга спирка пеша, за активирате тялото си. Това ни съветват и лекари от Университета в Илинойс, които препоръчват да извършваме някаква физическа активност преди началото на по-стресови срещи или напрегнат работен режим. Логиката е съвсем проста - аеробните натоварвания увеличават притока на кръв в мозъка, което подобрява способността му да запомня по-бързо.