„Рискът от COVID е по-голям, отколкото от страничните ефекти от ваксинацията. При AstraZeneca вече има данни, макар и много малко. Ако 200 хиляди души се ваксинират, вероятността да настъпят тромбози е при един от тях”, заяви д-р Аспарух Илиев, началник на лаборатория в Берн, в ефира на „Здравей, България”.
Неговият съвет е всеки да се ваксинира по възможно най-бързия начин, независимо с коя ваксина. Д-р Илиев сподели за четири случаи на хора, които са чакали по-добра ваксина, а в момента са в тежко състояние в болница.
„Засега имаме информация, че подмяна на ваксини е възможна, но още се извършват проучвания. ЕМА препоръчва да няма ограничения на ваксинирането с този препарат. Големият въпрос е дали имаме алтернатива на този продукт или не.
Факт е, че в Европа нямаме достатъчно ваксини, AstraZeneca е един от основните стълбове на имунизацията. При риск 1 към 100 от смъртност при COVID, честота 1 към 100 хиляди е много ниска.”
Според него не е правилно след първа доза от AstraZeneca втората доза да е от друг препарат. Д-р Илиев подчерта, че ако след първа доза от ваксината на „Оксфорд” не са се проявили странични ефекти, вероятността това да се случи при втората доза е минимална. Той обясни, че няма нито необходимост, нито доказателства, че трябва да се пият лекарства за разреждане на кръвта след имунизация.
Подробности гледайте във видеото.
Още по темата:
- 7 признака, че сте преболедували коронавируса без да разберете
- Какви опасности крият дезинфектантите за ръце
- Дихателната техника, която помогна на Джоан Роулинг да се справи със симптомите на коронавирус
- Как да почистим правилно дома си срещу коронавирус
- С какво се запасяват в различните държави по време на коронавирус?
- Крият ли опасност покупките от супермаркета по време на коронавирус?
- Не прекалявайте: МИЕНЕТО на плодове и зеленчуци със сапун е ОПАСНО!
- Кои са правилните маски за защита от COVID-19?