Още в Древния Рим червеното цвекло е било използвано като лек против треска, запек, кожни проблеми и като афродизиак.
Всъщност, всяко едно природно средство, което ни дава добър тонус, настроение и стимулира обмяната нa вещества, се приема за любовен еликсир.
Цвеклото съдържа желязо, цинк и витамин С, които дават енергия, подобряват либидото и ни поддържат млади. Повече за този така полезен хранителен продукт споделят от Zdravduh.com.
Има много начини, по които се приготвя цвеклото. Може да се консумира настъргано на салата с моркови и черна ряпа за по-добър детоксикиращ ефект. Поднася се сварено, панирано, печено, на супа борш, като сок и по още много начини.
Вкусът му не се харесва на всеки, затова е подходящо да се комбинира с ябълки, моркови, мед, сирене и други. В някои кухни го консервират за зимата, подобно на киселите краставички.
Витаминозният му състав е много богат - съдържа витамини от група В, антиоксидантите - витамин А и С. Микроелементите в състава му също са внушителни - магнезии, калий, калций, желязо, цинк, мед, молибден и др.
Ползите от консумацията на червено цвекло също са невероятни.
Червеният му цвят се дължи на полифенолите в състава му, наричани още антоциани. Те са мощни антиоксиданти, които имат благотворно, подмладяващо и антитуморно действие. Освен това червената боя, извличана от цвеклото, има широко приложение в кулинарията.
С нея се оцветяват различни сладкарски изделия, сосове, доматени пюрета и др.
Бетаинът в състава на цвеклото, които също спада към антоцианите, понижава нивата на аминокиселината хомоцистеин в кръвта. Наличието на голямо количество от тази аминокиселина е индикатор за повишения риск от инсулт и инфаркт.
Цвеклото помага и при превенцията срещу чернодробни болести, както и за подобряване дейността на жлъчката и бъбреците.
Благодарение на фибрите, които съдържа има цялостното пречистващо действие върху организма и извлича токсините от организма.
Изследване, публикувано от Американската асоциация по сърдечни болести, доказва, че 500 мл сок от червено цвекло понижава кръвното налягане също толкова ефикасно, колкото някои лекарства. Според учените това се дължи на нитратите в състава му. Цвеклото има общо укрепващо и прочистващо действие върху артериите и подобрява кръвообращението.
Цвеклото стимулира метаболизма, съдържа ценни фибри, помага при диабет и повишена кръвна захар, затова е подходящо да бъде включвано към всеки диетичен режим.
Ако го приемате под формата на сок, е добре да престои 2 часа в хладилник преди консумация, защото съдържа летливи вещества, които могат да доведат до стомашни проблеми и гадене.