Циститът или възпалението на пикочния мехур е заболяване, характерно за абсолютно всички възрасти. Жените обаче страдат от него три пъти по-често в сравнение с мъжете, пише здраве.bg.
Това е свързано с особеностите на анатомичния строеж на пикочния канал - при нежния пол той е по-широк и по-къс. Бактериите, размножаващи се в областта на външните полови органи, при най-малката простуда се преместват в намиращия се наблизо пикочен мехур.
Лекарска помощ трябва да се търси веднага след появата на болезнено или твърде често уриниране, което е първият сигурен признак за наличието на цистит.
Ако той не се лекува, става хроничен и започна да ни атакува всяка пролет и есен, като бактериите често проникват още по-високо – в бъбреците. По време на поредния цистит човек страда от тежест в областта на кръста, след това се появява треска, а болката отстрани става нетърпима. Това пък вече е пиелонефрит.
Мъжете боледуват по-рядко от цистит и понякога дори не го забелязват. Ако имунитетът им е достатъчно силен, след няколко дни заболяването може да отшуми, но инфекцията така да се каже се "вписва" в организма. Достатъчни са само две-три преохлаждания и новата диагноза вече може да е хроничен уретрит или простатит. А това означава не само дискомфорт, но и сериозен здравословен проблем.
Не трябва да се забравя, че с лечението трябва да се заеме само специалист-уролог. Забравете "проверените" рецепти, препоръчани от приятели и роднини.
Ефективното лечение може да се осигури с помощта на съвременни медикаменти. То включва антибиотик, препарат, подобряващ кръвоснабдяването на стените на пикочния мехур, както и противовъзпалително средство. Терапията най-често се съчетава с физиологично лечение и диета.
Ако циститът се появява от време на време, от менюто трябва да бъдат изключени продуктите, които дразнят стената на пикочния мехур: газираните напитки (особено тези, които съдържат много оцветители) и силно солените и подправени ястия.
При появата на най-малкото подозрение за цистит трябва да се пият повече течности – най-добре вода и чай. Така се намалява концентрацията на урината, която раздразва възпаления мехур.
Много полезни са чаят с мляко или сокът от боровинки, който е природен антибиотик. Проведено неотдавна изследване във Финландия показва, че жените, които всеки ден пият сок от боровинки, имат с 20% по-малка вероятност от повторни възпалителни заболявания на половата система в сравнение с тези, които пият чай или мляко.
Целебният ефект на боровинките пък се обяснява с високото съдържание в тях на антиоксиданти, които спират развитието на вредните бактерии.
За да се предпазим от появата на цистит, полезно е да знаем кои са неговите основни причинители:
* Преохлаждането - жените, които в студено време носят къси поли и тънки чорапогащници, рискуват да станат заложници на сезонното изостряне на това заболяване.
* Неподдържането на добра лична хигиена - половите органи на мъжа и жената трябва да се хигиенизират редовно със специални интимни гелове.
* Хронични гинекологични заболявания – пикочните и половите органи при жената са тясно свързани и често боледуват заедно.
* Спазвайте определени правила при хранене - всичко лютиво, кисело, солено, мариновано и с много подправки трябва да се консумира в умерени количества, като се приема много вода.
* По време на месечния цикъл е добре да се използват превръзки, а не тампони.