Теф (от лат. Eragrostis zuccagni tef) е африканско житно растение, което не се отглежда в световен мащаб, но е основна зърнена култура в Еритрея и Етиопия.
Теф прилича на просо, но семената му са много по-малки и се готвят по-бързо. Смята се, че теф има кисел вкус, защото много често в миналото са го консумирали ферментирал. Африканското житно растение е много стара зърнена култура и може да се развива в диви условия, както и в неблагоприятна за останалите житни растения среда. В природата обаче реколтата от теф е много малка, пише "Gotvach.bg".
Отглеждане на теф
Теф е широко отглеждана и използвана култура в страните от Южна Африка, Еритрея, Етиопия, Австралия и Индия. Изисква минимални грижи по време на вегетацията, а през своя бърз растеж задушава плевелите. Издържа на дълги периоди със суша и е доста трайно.
Състав на теф
Африканското житно растение теф е богато на желязо, фибри, калций, протеини, цинк, бор, мед, барий, тиамин (витамин B1) и др. Смята се, че теф има отличен аминокиселинен състав, включително и всички 8 незаменими за човека аминокиселини. Едно от най-ценните качества на теф е, че не съдържа глутен.
Избор и съхранение на теф
В нашата страна африканското житно растение може да се намери под формата на брашно, което може да се закупи от повечето биомагазини. Биобрашното струва около 6 лв за 500 г. Съхранява се на проветриво и сухо място.
Готвене на теф
Етиопците приготвят теф под формата на палачинки или плосък хляб. Палачинката е в основата на етиопската кулинария и се нарича инджера.
Освен теф, оригиналните съставки на инджерата включват сол, вода и олио. Самата инджера се изпича за няколко минути на специална плоча, но приготвянето ѝ отнема денонощие. Това е необходимото време за ферментацията на рядкото тесто.
Ползи от теф
Най-голямото предимство на теф е, че не съдържа глутен, което го прави ценна храна за хората, които страдат от глутенова непоносимост. Африканското житно растение съдържа и редица важни хранителни вещества и аминокиселини, които са необходими на човешкото тяло.