Виждали ли сте растение с яркозелените, месести листа и червени, разклонени стъбла във вашата градина? Ако все още се чудите, нека ви загатна, че най-вероятно сте го забелязвали измежду зеленчуците, но сте го отскубвали като непотребен плевел.
Кичестата трева, която цъфти с нежни жълти цветчета, всъщност е много полезна билка-зеленчук, а съдържанието ѝ на витамини и минерали е превъзходно. Това растение е тученица, известна и като тлъстига.
Тученицата произхожда от индийския субконтинент, но се среща почти по всички географски ширини. За съжаление, славата му на плевел се разпростира надлъж и нашир, но все пак има места, където ценят качествата му. По Средиземноморието, в някои европейски и азиатски държави, тученицата се консумира като листен зеленчук или има приложение като подправка.
Листата на растението са богати на витамини А и В, а по отношение на съдържанието на витамин С тученицата превъзхожда 7-8 пъти цитрусовите плодове. Освен това, “билката на дълголетието” съдържа омега-3 мастни киселини повече от всеки друг зеленчук и е богата на каротин.Листата са с богато съдържание на калий, калций, магнезий, желязо и манган.
Според фитотерапевтите, тученицата може да се използва за прочистване на кръвта, намаляване на високото кръвно налягане и регулиране на кръвната захар.
Повлиява благоприятно при артрит, кашлица и леки изгаряния, има и диуретично действие. Древногръцкият учен Диоскорид пък я използвал за изчистване от паразити в организма и за намаляване на главоболието. Хипократ я препоръчвал при гинекологични проблеми и облекчаване на състояния, свързани с обилни кръвотечения в матката.
Билката-чудо е способна да помогне за изграждане на силна имунна система, но за целта е добре да се консумира в свежо състояние. В някои европейски страни листа от тученица се продават по пазарите, заедно с марулите, спанака и другите листни зеленчуци. Предимствата на билката са, че е богата на фибри и е нискокалорична. Съдържа антиоксидантите бетацианин и бетаксантин. Високото съдържание на магнезий спомага тученицата, повече от всяко друго листно растение, да има укрепващо сърдечния мускул действие и да спомага за превенция на аритмията.
Фитотерапевтите изтъкват и противовъзпалителните ѝ свойства, както и способностите ѝ да смазва червата и да регулира обмяната на веществата, като изчиства от чревни паразити. Препоръчва се при диабет, зачервени и сухи очи, гъбични инфекции, кисти, абцеси, хемороиди, цистит, простатит, затлъстяване и висок холестерол.
Най-добре е билката да се консумира в свежо състояние като добавка към пролетни и летни салати – самостоятелно или заедно с марули, краставици и домати, подправени със зехтин, магданоз, копър и пипер. Използват се стъблата и листата, които имат леко кисел вкус. От пресните листа може да се направи и сок от зеленолистни – витаминозна бомба в чаша.
Кулинарните приложения на тученицата обаче са много. Освен за салата, зеленчукът може да се използва за приготвянето на супи (вместо спанак, лапад или коприва), като плънка за баници и пелмени, за таратор, ризото или зеленчуци на пара.
Ето и Edna идея за вкусна и полезна разядка с тученица. Нужни са листа и крехки стъбла от тученица, извара, чесън, сол и черен пипер. Зелената листна маса се пасира, заедно с чесъна, след което се овкусява с черния пипер и солта.