Английски: fava, broad beans
Баклата произхожда от Мала Азия и Средиземноморието, откъдето е проникнала в Европа и Азия. Някои автори считат, че тя е първото културно-бобово растение, което се е употребявало за храна на човека, тъй като е отглеждана още от народите на древните цивилизации.
В Америка е пренесено от европейците. По площ на отглеждане баклата се нарежда на последно място между зърнените бобови култури в света. Най-широко тя е застъпена в Азия и Африка.
Наименованието е взето от турския език. Отглеждана е още 2000 г.пр.Хр. от гърци и евреи. Плиний Млади в І в.пр.Хр. казва, че баклата се сее в Тесалия и Македония и добавя, че тя тори почвата, не по-лошо от оборския тор. За баклата се споменава и във византийския земеделски закон (VІІІв. сл.Хр.). Дори след появата на фасула, се употребява доста, защото узрява по-рано. В България се отглежда се най-вече в градините за зелени бобове.
В Еленска област на Тодоровден пукат бакла за здравето на конете, а на Андреевден се вари за берекет.
Като зърнено бобова култура баклата има второстепенно значение за нашата страна и световното земеделие. Семената ѝ съдържат повече белтъчини (26-28%) от тези на фасула, граха и лещата. Поради дебелата обвивка и специфичния вкус, зрелите семена се използват рядко за храна на хората.
За приготвяне на ястия по-често се използват зелените семена и младите зелени бобове. Брашното, получено от зрелите семена, се използва като добавка към пшениченото брашно или като концентриран фураж за селско стопанските животни.
Ето и как се почиства бакла
Разтворете шушулката и извадете бобчетата (в повечето случаи е достатъчно само да стиснете шушулката и тя ще се разтвори, но в други може да се наложи да я разчупите на части). Бланширайте ги за една минута във вряща вода, отцедете и охладете под студена вода течаща вода. Хванете бобчетата бакла между пръстите (мястото, където бобчето е било съединено с шушулката да сочи нагоре) си и леко стиснете - обвивката ще се разкъса и ще освободибаклата.