Кафявият ориз е наричан "диамантът" на зърнените храни или още „азиатското чудо“ и това никак не е напразно.
В само 100 грама от него се съдържат достатъчно полезни вещества, за да ни държат заситени дълго време, а и да помагат на организма да бъде по-здрав и издръжлив.
Първото нещо, което можем да кажем за този вид ориз е, че предотвратява натрупването на мазнини. Също така не съдържа и глутен, който е характерен за почти всички останали зърнени култури и предизвиква алергии.
Кафявият ориз подпомага метаболизма ни, тъй като е много богат на фибри. Високото му съдържание на калий улеснява дните, в които сме решили да се храним по-леко, за да разтоварим организма.
Освен фибрите, той е много богат на селен, а именно той премахва стреса, помага на щитовидната жлеза и е полезен при предотвратяването на ракови заболявания. Селенът помага още и при сърдечни заболявания, както и при ревматоидни артрити.
„Азиатското чудо“ ни прави по-спокойни и помага на репродуктивната ни система. Това се дължи на съдържанието на манган в него, който помага и при намаляване нивото на холестерола. Една купичка кафяв ориз дневно ни осигурява около 80% от необходимата ни доза манган. А това е изключително важно, тъй като недостигът на този микроелемент може да доведе до кожни обриви, гадене, замайване, загуба на слух.
Кафявият ориз се бори успешно със стреса поради съдържащите се в него витамини от група B или по-конкретно B1, B2, B3 и B6. Комплексът от въглехидрати пък стимулира производството на серотонин, който всъщност е антидепресант. Кафявият ориз има много важно значение за стабилизирането на кръвната захар.
Доказано е, че хора с риск от диабет, могат да намалят шансовете си да се разболеят с близо 11 % , ако го употребяват поне два пъти седмично. А за вече разболелите се от диабет има и добра новина – кафявият ориз е здравословна и вкусна диета за вас.
И не на последно място по важност, тази храна е антиоксидант, което ще рече, че помага за цялостно подобряване физиологията на организма, предпазване от токсини, вируси, бактерии и изобщо всичко, от което нямаме нужда, за да сме във форма.
В сравнение с белия ориз, кафявият го надминава по няколко фактора – една чаша кафяв ориз съдържа 3.5 г фибри, докато същото количество бял ориз съдържа по-малко от един грам.
100 г кафяв ориз съдържат 12.4% вода, 362 ккал, 3.5 г фибри, 76 г въглехидрати, 2.7 г мазнини, 7.5 г белтъчини, 0 г холестерол и 0 г захари.
Избор и съхранение на кафяв ориз
Когато купувате кафяв ориз, внимателно оглеждайте опаковката за следи от мухъл и други нередности. На етикета трябва да има упомената информация за производител и срок на годност.
Съхранявайте кафявия ориз на тъмно и прохладно място, до което няма пряк достъп на слънчева светлина. Температурата на съхранение не бива да е по-висока от 20 градуса, а относителната влажност на въздуха не трябва да надвишава 75%. Както стана ясно кафявият ориз е много чувствителен по отношение на високи температури, така че за да го запазите за по-дълго време го дръжте на хладно място.
Кафяв ориз в кулинарията
Кафявият ориз е изключително вкусен, но подготовката му е по-дълга в сравнение с белия ориз. На първо място изплакнете старателно ориза, поне три пъти в студена вода. След това го оставете да кисне във вода най-малко половин час.
Отцедете го и загрейте котлона на среднатемпература. Изсипете ориза в тенджера и го разбърквайте, като леко го запичате в същото време. Това трае няколко минути, докато оризът стане ароматен и зрънцата са почти сухи.
Добавете ч.л. сол и мазнина, а след като заври го похлупете. Оставете да ври най-малко 40 минути на бавен огън, спрете котлона и махнете капака след 15 минути. Така оризът става изключително вкусен и ароматен, може да го съчетаете с месо илизеленчуци по избор.
Друг много вкусен вариант за приготвяне на кафявия ориз е като се свари в зеленчуков или гъбенбульон, като естествено под бульон се има предвид водата от варени на пара зеленчуци с предпочитаните подправки. Овкусете с куркума, за да получите ароматен ориз със страхотен жълт цвят.
Ако искате да експериментирате може да добавяте към ориза кашу, късчета ябълки, стафиди, червени боровинки, кубчета манго, чесън и лук. Свареният в гъбен бульон кафяв ориз и гарниран сгъби е вкусно ястие, на което малцина устояват.
Сходни статии:
Как да доставяме повече пълнозърнести храни на нашето дете?
Бърза помощ в борбата с мазнините Част I
Храната за модерното семейство
Как да се храним срещу целулит?
Защо кълновете са така полезни