Със своя зелен и силен аромат, с пикантния си свеж вкус, ментата е една от ароматните треви, която у нас не е все още така добре оценена, както например във френската кухня.
Повече подробности за това растение ни дават от E-kulinari.com.
До 17 век ментата се е използвала като аромат и в ежедневните ястия на бедните и в изисканите блюда на богатите. По-късно, през 18 век е потънала в пълно забвение, като дори не са я включили сред най-разпространените ароматни треви в кухнята. Ментата оцелява заключена единствено като съставка на захарни сиропи или бонбони.
Отглеждане
Тя расте при умерен климат, на влажна и богата почва на север и на юг, среща се в диво състояние или пък се отглежда в градините. Засажда се през есента на туфи и през лятото може да ароматизирате вашите салати, маринати, чай и т.н.
Ментата расте бързо, като се оформя широка хоризонтална подземна мрежа от пълзящи стебла. На тях са и корените, и надземните стръкове. По този начин ментата завладява собствена територия и прогонва съседните растения. Дори да я изскубнете, винаги ще остане малка част от стеблото, което ще я възроди малко по-встрани.
Това желание за растеж, в съчетание с това за възпроизводство, има друг ефект - ако сложите две разновидности една до друга, скоро от тях ще се образува хибрид. Така например Mentha piperata е спонтанен хибрид на Mentha aquatica и Mentha spicata.
Видове мента
Ботанистите казват, че има около 40 вида мента. В кулинарията се използват около десетина вида, които имат свое присъствие в производството, в готварските традиции на отделните региони или пък в рецептите на големите готвачи.
Ароматът, който идва от нейните зелени листенца - овални със заострен или заоблен връх, гладки или назъбени, мъхести или без мъх, е повече или по-малко силен, но винаги разкрива своето присъствие.
*Mentha spicata (зелената или сладка мента) се използва най-вече в сосове, салати, пресни зеленчуци, в средиземноморската кухня заради пролетния си аромат.
*Mentha piperata (лютивата мента) разгръща своя аромат в алкохола, ликьорите, сиропите, шоколада, бонбоните, както и в дъвките и пастите за зъби.
*Mentha citrata (разновидност на лютивата мента) е по-рядко срещана и има по-силно изразен плодов аромат, който я прави подходяща за напитки и маринати.
*Mentha pulegium е използвана като лекарство още от древността и е много уважавана от билкарите, има много фин аромат.
*Mentha aquatica много се доближава до Mentha pulegium, среща се във влажни ровове на полето.
Употреба в кулинарията
Хората, които обичат вкуса на ментата, могат да използват разновидностите в прясно състояние, изсушена или замразена. Тя се употребява самостоятелно или в съчетание с други ароматни треви, когато се приготвя грах, бакла, пресни зеленчуци, домати, краставици, а също така и агнешко месо, заек, телешко, плънки за месо или зеленчуци, с морски дарове, риба, яйца, прясно овче сирене, кисело мляко...
И разбира се, в плодови салати и конфитюри. Но внимание, не прекалявайте с количеството.
Според сайта Allaboutyou.com запарка с мента помага при разстроен стомах и раздразнителни черва. Освен това с ментово масло можете да мажете ноздрите при настинка. Според народната медицина отвара от мента помага за успокоение на нервите.