Знаете ли кога се е родила бирата? Преди цели 8000 години! Шумерите и египтяните са ценили кехлибарената напитка заради натуралните й качества и полезните й свойства. Още тогава, в тези далечни времена, не само мъжете, а и жените са й се възхищавали.
Колкото и да не ни се вярва, именно дамите са били отговорни за приготвянето на бирата. Неслучайно шумерите са имали и богиня на пивоварството - Нинкаси, възпята заради уменията си да „замесва“ пиво смед и фурми. А след толкова години, в съвременния свят, бирата е най-популярната напитка на земното кълбо след водата и чая.
И днес дамите обожават да консумират пиво, разбивайки наложения стереотип, че бирата е предпочитана предимно от силния пол.
Известно е също, че жените се възползват от пивото не само за консумация, а и за разкрасителни процедури с бирена мая или директно с бира. Защо ли го правят? Причината е, че пивото, като ниско алкохолен продукт, е много добър източник на важни ниско молекулярни антиоксиданти и съдържа голямо количество витамини. Нивото на тези полезни вещества в пивото дори надвишава това в някои от най-разпространените плодове и зеленчуци (диня, пъпеш, ябълки, моркови).
Ако трябва да навлезем по-дълбоко, трябва да знаем, че бирата съдържа високо количество ключови антиоксидантни съединения като пролин и глутатион. Пролинът е една от 20-те аминокиселини, изграждащи структурата на белтъчните молекули, незаменима при синтеза на колаген – протеин, отговорен за поддържането на костите и съединителната тъкан.Веществотосе синтезира естествено в организма, но може да бъде усвоенои от храна.
В зависимост от вида и технологиите на производството, пролинът в бирата се съдържа от 130 до 570 мкгр/литър. По този показател пивото се нарежда на едно от първите места сред храните.В допълнение, пролинът в напитката се намира в свободна форма и е напълно усвоим от консуматорите. Наличието на свободен пролин е важно и за технологичните показатели на бирата. Високото му съдържание подпомага ферментацията на пивоварните дрожди и е един от факторите, стабилизиращи по естествен път вкуса и аромата на готовия продукт.
Именно антиксидантните свойства и съдържащите се витамини в бирата я правят подходяща за козметични процедури. В допълнение към това, пивото е с богато съдържание на желязо, цинк, фолиева киселина и селен.
Като природен дар за разкрасяване, дамите използват кехлибарената напитка по-често под формата на бирена мая, известна като „пивни дрожди“. Съставът в бирената мая успява да компенсира недостига на витамини и осигурява незаменими аминокиселини и минерали в човешкия организъм, които водят до свеж вид на кожата. Въздействат положително и върху здравината на ноктите и се отразяват добре дори на проблемната кожа с обриви.
Заради тази палитра от възможности, бирената мая намира широко приложение дори в СПА процедурите и балнеологията. Интересно е също, че пивото се използва и директно за потапяне в луксозни вани с бира, което не само доставя неописуемо удоволствие, но и насища клетките с кислород и регулира процеса на изпотяване. Също така подобрява и кръвообращението, има положителен ефект върху нервната система и за завършек - един наистина любопитен факт - спомага за намаляване на теглото.
И на финала да си припомним – за да вземете най-доброто от естествените съставки на бирата, трябва да я консумирате с удоволствие, но най-вече с мярка!