Виктория Бекъм от няколко години се храни по алкалната диета, написана от известния лондонски готвач и диетолог Наташа Корет и диетологът Вики Едсън.
Книгата им съдържа красиви снимки и рецепти, както и общи препоръки за „нов начин на живот“, в който се дава предпочитание на храни, които при попадане в тялото ни стават алкални (има и киселинни храни).
Счита се, че тялото функционира оптимално, ако се поддържа алкално-киселинното равновесие (нивото на pH на кръвта обикновено трябва да бъде между 7,35 и 7,45). Ако нивото на киселинност на кръвта е по-високо, метаболитните процеси могат да бъдат нарушени: храната се усвоява по-трудно, възниква дефицит на минерали и микроелементи (калий, магнезий, калций, натрий), натрупват се мазнини, имунитетът намалява, състоянието на косата и кожата се влошава, както и нивото на енергия.
Подобни неразположения могат да възникнат, когато алкалите се повишат, но това се случва изключително рядко - повечето храни, които ядем днес, са киселиннообразуващи.
Като цяло забранената храна в тази диета е всяка от животински произход (месо, птици, риба - с изключение на пъстърва и сьомга, морски дарове, мляко, сирене, яйца), мед, всичко, което е направено от брашно, бял ориз, гъби, кетчуп, горчица, изкуствени подсладители, сладкиши, кафе, газирани напитки, черен чай и почти всякакъв алкохол.
Алкалните храни са зеленчуци, плодове, включително тези с кисел вкус - кисели ябълки и ябълков оцет, лимон, лайм, домати, грейпфрут, нар, суров спанак, ядки, водорасли, зеленчуци , зърнени храни (предимно овесени ядки, елда, просо и киноа), банани, стафиди и други сушени плодове, пресен джинджифил, кокосово и бадемово мляко, зехтин, кокосово и ленено масло, масло от гроздови семки, авокадо.
„Маниаци“ като Виктория Бекъм вярват, че ежедневната диета трябва да се състои от 80% алкални храни и само 20% киселинно образуващи такива.
Но повечето консултанти казват, че ако 2/3 от храната ви е подходящата, това е повече от достатъчно. Не всички диетолози обаче смятат алкалната диета за панацея. Така например не е доказано доколко средата в стомаха влияе на общия киселинно-алкален баланс.
„Окислителните процеси в тялото протичат постоянно - така сме устроени“ - казва Ирина Турчинская, диетолог в здравен център - ,,Притежаваме огромен брой защитни механизми, които независимо поддържат киселинно-алкалния баланс. Следователно, ясното пристрастие към алкализацията може да бъде вредно. От друга страна, ако активно отслабвате, в кръвта се образуват много отпадъчни продукти и алкалните храни могат да насърчат допълнителна детоксикация”
Полезно е също така да се пие половин литър топла йонизирана алкална вода на празен стомах - лесно се получава с алкални филтри. Най-добрите са японските. Но като цяло е добре, когато диетата се състои от 50% въглехидрати, 25% протеини и 25% мазнини - това съотношение е златното правило на храненето. Всякакви изкривявания могат да бъдат вредни за здравето.
Ел Макферсън боготвори алкална диета. Тя обожава спанак, като също яде цвекло с козе сирене (това не е алкален продукт, но има слаби киселинни свойства), дива сьомга. Позволява си само една доза еспресо (кафето е много кисел продукт) сутрин.
В чест на 50-годишнината си тя, заедно с личния си диетолог, Симон Лобшер, дори разработиха и пуснаха добавка за красота с алкализиращ ефект. Новият продукт съдържа 45 съставки (китайски билки, храносмилателни ензими, минерали, витамини), които подпомагат функционирането на 11 важни метаболитни системи на тялото – особено хормонална и храносмилателна.
Прочетете още:
- Какво ще се случи с тялото ви, ако се подложите на опасната „змийска диета“
- Ядеш любимите си неща и отслабваш - чудото на 90-дневната диета
- Истината за кетонната диета или защо е важно да прилагаме лечебния глад