Представяме ви основна информация за разпространението на коронавируса и отговорите на най-често задаваните въпроси от Единния информационен портал (официален източник на информация относно мерките за борба с разпространението на COVID-19 в България, включително здравните, икономическите и социалните последици от епидемията).
► Ваксината води ли до безплодие и може ли да ме зарази?
Най-честите симптоми са температура над 38°С, кашлица, главоболие, болки в крайниците, умора и дращене в гърлото. Понякога се наблюдава и временна загуба на обоняние и вкус. Някои хора могат да развият пневмония със задух и дори недостиг на въздух. В тези случаи задължително трябва да потърсите медицинска помощ. Актуализираната информация е публикувана на фейсбук страницата на МЗ.
Инфекцията с COVID-19 може да протече и безсимптомно. В резултат на това хора, които се чувстват здрави, заразяват други несъзнателно. По тази причина е важно да спазваме общите противоепидемични мерки за физическа дистанция, хигиена, носене на предпазна маска и често проветряване на помещенията.
Какво да направя, ако нямам симптоми, но подозирам, че съм заразен?
Ако сте имали контакт с лице, при което чрез лабораторно изследване е доказана коронавирусната инфекция, желателно е също да се тествате. До излизане на резултата останете вкъщи и намалете личните си контакти. За да предпазите вашите близки от евентуално заразяване, спазвайте хигиенните правила (напр. кашлянето и кихането да става в сгъвката на ръката), носете маска.
Говорим си за...
Какво да направя, ако имам леки симптоми?
Обикновеното дращене в гърлото или кашлицата не са непременно признак за инфекция с коронавирус. Въпреки това, дори и да имате леки симптоми, желателно е да се изследвате за COVID-19. Свържете се с вашия общопрактикуващ лекар, който ще ви насочи за изследване, или посетете най-близката COVID-зона.
Симптомите могат да се появят в рамките на 14 дни, след като сте били в контакт с човек, болен от COVID-19. Протичането на заболяването с COVID-19 обаче е строго индивидуално - може да продължи повече от 14 дни, особено при тежките случаи. Проучванията показват, че при леките случаи средната продължителност на заболяването е две седмици, а при тежките фазата на заболяването може да продължи два пъти по-дълго. След остро заболяване някои пациенти развиват симптоми като хронична умора и отпадналост, включително задух, неврологични и други нарушения. Става дума за т.нар "дълъг COVID".
Колко дълго човек е заразен за другите?
Възможно е да заразите други хора дори самите вие да нямате симптоми, но вече да сте заразени. Продължителността на периода от заразяването до появата на собствена заразителност (инфекциозност) е различна при различните хора. Това означава, че е възможно да се заразят други хора само един ден след собственото заразяване, или дори в същия ден. Важно е да знаем, че и след появата на симптомите човек остава заразен в продължение на дни.
Най-сигурният начин да се предпазим от тежко протичане на коронавирусната инфекция е ваксинацията. В света вече са поставени близо 7 милиарда дози. Само в Европа поставените дози са над 830 милиона. Ваксината срещу COVID-19 е доказала своята ефективност и безопасност.
Още по темата:
- Какви са дългосрочните последици след прекаран COVID-19
- Новият Делта вариант идва с необичайни симптоми, ето как да ги разпознаем
- Кой е плодът, който помага в борбата с коронавируса?
- Няколко начина да подсилите имунната си система по време на пандемията от коронавирус
- Кои са правилните маски за защита от COVID-19?
- Какви опасности крият дезинфектантите за ръце
- Как да почистим правилно дома си срещу коронавирус
- Не прекалявайте: МИЕНЕТО на плодове и зеленчуци със сапун е ОПАСНО!
- Кои са правилните маски за защита от COVID-19?
- Как да накарате децата да си мият редовно ръцете (домашен експеримент със сапун и пипер)
- Как да си направиш дезинфектант за ръце в домашни условия
- Спрете да пипате лицето си (да, по-трудно е, отколкото изглежда)