Доскоро се приемаше, че микроелементът бор е маловажен за човека. Нови изследвания в тази област обаче показват, че той участва предимно в транспортните процеси на клетките, действайки като пазач на техните мембрани.
В природата той се среща предимно в съединения с други вещества, най-вече с витамини от група В или с витамин С
Борът спира или пропуска различни йони, стремящи се да влязат в клетъчното пространство. Този микроелемент е нужен за правилното функциониране на имунната система и мозъка.
Клинични тестове показват, че дори минимален недостиг на бор води до липса на концентрация и нарушения във вестибуларния апарат.
Синтеза на половите хормони
Също така е установено, че спира бързото износване на ставните хрущяли. Той ги предпазва от разграждащото действие на вещество, чието количество се увеличава с възрастта, пише "Gotvach.bg".
За костите най-важен е калцият. За да бъде съхранен обаче, му е нужен микроелементът бор.
Учените все още не могат да установят какво количество от него е нужно на човек дневно. Предполага се, че дозата е около 1-3 мг дневно. При подобен прием застаряващият организъм е защитен от артрити и други ставни заболявания.
От друга страна обаче прекомерният прием на бор носи опасност от главоболие
Поради тази причина всички хранителни добавки
Най-лесният и приятен прием на микроелемента бор е чрез храните, в които се съдържа. Най-големи количества се срещат в крушите. Следват ги соя
Освен това трябва да се знае, че злоупотребата с водка, ликьор и други концентрати води до загуба на бор от организма.