Аюрведа, древната наука за здравето, прародителката на медицината, ни дава знания, позволяващи ни да водим здравословен живот, да не боледуваме и да се чувстваме прекрасно.
Древната наука за живота има лесно обяснение – всеки сезон има свой преобладаващ елемент. През лятото това е горещият елемент пита – огън. Така, за да намерим баланс между огъня в природата и елемента пита в храните, естествено се отдръпваме от лютивите и тежки храни и се насочваме към леките и успокояващи храносмилането.
Природата ни е дарила с достатъчно продукти, които да използваме като "климатик" за тялото и душата: плодове и зеленчуци, богати на вода, ароматни билки като мента и кориандър, прясно сирене, кисело мляко.
Само горещите храни могат да съхранят здравето според Аюрведа. Горещата храна помага на храносмилателната система, докато студената ѝ пречи.
Това ще рече умерено топла храна, която няма да дразни стомаха и от която организмът ще успее да усвои всички полезни съставки. Горещите и студените храни и напитки не влияят добре и затрудняват работата на целия храносмилателен процес. Не на последно място, студените и горещи храни са вредни за зъбите – те увреждат зъбния емайл и той може да се напука. Възможно най-неблагоприятният вариант е да се комбинират гореща храна и ледено студена напитка към нея.
Разбира се, древната наука няма предвид, че храните, които се консумират, трябва да са с точно определена температура. Подходът към храненето в Аюрведа е базиран на това към кой телесен тип (доша) принадлежите:
Още полезни статии, които да прочетете:
- Приемаме го в големи количества, но тялото не го усвоява: истината за най-скъпия витамин Б12
- (Не)истини за витамин С: Дали наистина е панацея вездесъщият витамин или поредната мода в медицината?
- Какво трябва да знаем за Е-тата? Кои хранителни добавки в етикетите правят храната вредна
- Глутенът в храните: какво трябва да знаем за него
- Най-здравословната диета: кетогенният хранителен режим