Зеленчуците и плодовете ''се радват'' на все повече вредни вещества и все по-малко полезни съставки в своята структура. Това твърди с пълна сила американският учен Доналд Дейвис, който е биохимик от Университета в Остин, щата Тексас.
Според направените от него анализи в шест от 13-те най важни хранителни вещества, които се съдържат в плодовете и зеленчуците, количеството е намаляло значително.
Така например днешните реколти съдържат до 38% по-малко протеини, калций, витамин С, фосфор, желязо и рибофлавин (витамин В2), сравнени с културите от минали десетилетия.
Доналд Дейвис разяснява, че като във всяка конкурентна индустрия, фермерите се стремят да увеличат печалбите си, а това води до използване на нови технологии за увеличаване на производството.
''На фермерите им се плаща на килограм продукция, а не според броя на хранителните вещества. Бързо израсналите плодове нямат достатъчно време да се развият и да образуват веществата, абсорбирайки ги от слънцето и почвата. Наистина външният им вид е безупречен, но вкусът и хранителните им качества никак не отговарят на тези критерии'', казва Дейвис.
Въпреки че той не е доволен от резултатите на собственото си изследване, биохимикът продължава да препоръчва консумацията на плодове и зеленчуци.
''Макар количеството на хранителните вещества да е по-оскъдно, плодовете и зеленчуците си остават най-богатият източник на важни за организма елементи и са далеч по-добър избор от преработените храни, захарта и мазнините'', допълва експертът.